Prima pagină » Sport » Marea Finală DFS de la Oradea pune în joc două centuri mondiale

Marea Finală DFS de la Oradea pune în joc două centuri mondiale

Marea Finală DFS de la Oradea pune în joc două centuri mondiale

Oradea Arena va găzdui pe 6 decembrie un spectacol sportiv de excepție, marea finală Dynamite Fighting Show a sezonului 2024, unde vor fi puse în joc și două centuri mondiale ISKA (International Sports Kickboxing Association).

Evenimentul va doborî și recordul de asistență la o gală de kickboxing, cu 6.000 de spectatori, iar românii Sebastian Lutaniuc și Andrei Leuștean au șansa istorică de a păstra titlurile în România.

Marea Finală DFS de la Oradea pune în joc două centuri mondiale

După ce în octombrie a câștigat turneul piramidal de 8 de la DFS24 Târgu Jiu, învingând trei adversari într-o singură seară, Sebastian Lutaniuc a pus mâna pe centura DFS, dar a devenit și challenger la centura mondială. Adversarul său va fi grecul Vasileos Karagzios, campion mondial în versiunea WKU și campion al WKN. Cu un record de 21 de victorii și 3 înfrângeri, grecul a impresionat cu stilul său agresiv.

Lutaniuc se antrenează la Profesional Fight Gym Bistrița sub comanda lui Ionel Burduhos, iar primul succes notabil din carieră a venit în 2020, la numai 19 ani, când a ajuns până în finala greilor din DFS, deși era cel mai slab în greutate dintre cei 8 luptători. Cu un titlu de campion în Senshi Bulgaria, dar și un meci pentru titlul intercontinental ISKA în China, Lutaniuc se află la apogeul carierei la numai 23 de ani.

„Simt că este momentul meu. Toată viața am așteptat un astfel de moment. Să câștig titlul acasă, în România, ar fi ceva incredibil. Traversez cea mai bună formă și nu vreau să dezamăgesc”, a spus Lutaniuc înaintea confruntării de 5 reprize de la Oradea Arena.

Camerunezul din Glory vine aici

Considerat unul dintre cei mai talentați luptători de kickbox din România în ultimul deceniu, Leuștean a fost urmărit mult timp de ghinion și a avut nevoie de mai multe pauze pentru a se recupera după probleme medicale.

În ultimii doi ani a reușit să revină, iar de atunci are un record perfect de 5-0, inclusiv turneul DFS23 Bistrița câștigat. Cu victorii în promoții din China sau Marea Britanie, sportivul născut la Iași, dar stabilit la București, unde și antrenează la Academia Cătălin Moroșanu va avea o provocare colosală pe 6 decembrie.

În lupta de 5 reprize pentru titlul mondial îl va înfrunta pe camerunezul stabilit în Germania, Brice Kombou, semnat în acest moment de Glory, cea mai mare promoție din lune. Campion al Germaniei, dar și al promoției Fair Fight Championship, Kombou are 19 victorii la activ.

Leuștean a fost în cantonament în Republica Moldova, dar și la Scorpions Iași, pentru a pregăti duelul cu puternicul luptător camerunez.

„Pentru mine este acum ori niciodată.

Am ajuns la o vârstă și nu știu dacă voi mai avea ocazia să lupt pentru o centură mondială. Sunt pregătit, am făcut sacrificii mari să fiu în cea mai bună formă și abia aștept lupta”, a transmis Leuștean.

600 de bilete mai sunt la vânzare

Finala Dynamite Fighting Show de la Oradea se anunță sold out, cu 6.000 de spectatori în tribunele Oradea Arena. În acest moment, pe platforma bilete.ro mai sunt disponibile doar puțin peste 600 de locuri cu două săptămâni înaintea de primul gong. Pe lângă duelurile de centură, mai sunt programate alte patru super fight-uri internaționale cu luptători de pe 3 continente, dar și veritabilele dueluri David vs Goliat cu Tolea vs Năstase și Lungu vs Micuțu.

Recomandarea video

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
Procurorii deschid oficial dosar de MOARTE SUSPECTĂ în cazul Rodicăi Stănoiu! Decizie de ultimă oră, la 10 zile de la decesul fostei ministrese
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Accident mortal la metroul din București! O femeie a fost lovită când trenul a intrat la peron. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O substanță din ciocolată face minuni pentru sănătate
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Microbiomul intestinal, puternic afectat de alimente și poluare. Cercetătorii au fost „surprinși”