Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Victor Ponta: „Sâmbătă eram cea mai LINIȘTITĂ și stabilă țară”

Victor Ponta: „Sâmbătă eram cea mai LINIȘTITĂ și stabilă țară”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Victor Ponta, fostul prim-ministru al României, și-a exprimat îngrijorarea față de instabilitatea politică din România după primul tur al alegerilor prezidențiale, subliniind că lipsa unui factor de stabilitate va afecta grav economia și capacitatea guvernului de a asigura plata salariilor și pensiilor în viitorul apropiat. Urmărește aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Victor Ponta a discutat despre situația alarmantă în care se află România după primul tur al alegerilor prezidențiale, subliniind că țara, care până sâmbătă era considerată stabilă și liniștită, se confruntă acum cu o incertitudine profundă. El a afirmat că, în urma acestor alegeri, nu mai există un factor de stabilitate, ceea ce va avea efecte negative asupra economiei și guvernării.

„Este rău.. sâmbătă eram țara cea mai liniștită, stabilă. Ne dădea lumea bani împrumut. Toată lumea știa. O să fie ori Ciucă, ori Ciolacu. Da, împreună și mergem și facem și dregem. Și de duminică seară habar n-avem ce se întâmplă azi, mâine-poimâine.”, afirmă Ponta.

Victor Ponta: „Cine dă bani la poliție, la spitale? Nimeni”

Ponta a declarat că întrebările esențiale pentru România vizează cine va asigura plata salariilor și pensiilor în luna ianuarie, având în vedere că nimeni nu pare dispus să investească în această perioadă de instabilitate. El a subliniat că cei care au bani sunt acum reticenți să împrumute România, ceea ce va crea dificultăți financiare semnificative pentru instituțiile esențiale. Ponta a evidențiat că lipsa de încredere din partea investitorilor va afecta grav capacitatea guvernului de a funcționa eficient.

„În ianuarie, cine dă salariile? Cine dă pensiile, cine plătește întreținerea la instituții? Cine dă bani la poliție, la spitale? Nimeni. Apropo, săptămâna asta trebuia guvernul să facă niște titluri de stat, să ia niște bani, gata. Păi cine mai de bani României în condițiile astea? Eu încerc să spun că cei cu banii sunt oameni sperioși, că de aia au bani că sunt sperioși, ei dau bani împrumut cuiva de la care știu că-i primesc înapoi, mă rog, dobânda măcar.”, a subliniat Victor Ponta.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?