Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Dacă vine un președinte interimar, șeful României este CIOLACU”

Ion Cristoiu: „Dacă vine un președinte interimar, șeful României este CIOLACU”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, scriitorul și publicistul Ion Cristoiu a exprimat opinii tranșante cu privire la modul în care se va desfășura tranziția politică. Analistul consideră că actualul președinte nu va permite un interimat, din cauza riscurilor asociate unei astfel de situații, și a criticat structura politică actuală pentru prioritățile sale controversate. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Ion Cristoiu a susținut că actualul președinte al României va rămâne în funcție pentru a evita scenariul unui președinte interimar. În opinia sa, în locul lui Klaus Iohannis ar urma să vină Marcel Ciolacu.

„Domnul președinte va rămâne în continuare, el nu riscă. Nu lasă nimeni să vină un președinte interimar, pentru că dacă vine un președinte interimar, șeful României este Ciolacu,” a explicat Cristoiu.

Critici asupra clasei politice și opoziției

Ion Cristoiu a oferit o critică asupra modului în care funcționează clasa politică din România, subliniind diferențele dintre „fripturile” din Guvern și cele din Parlament. Potrivit publicistului, în timp ce „friptura” în Guvern este un subiect adesea discutat, în Parlament beneficiile materiale sunt mult mai mari.

„Noi când vorbim de „friptură”, ne referim doar la Guvern. În Parlament, fripturile sunt mai mari decât în Guvern. Șefii de comisii au consilieri, șoferi, călătorii în străinătate,” a declarat Cristoiu.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?