Prima pagină » Știri externe » Statele Unite impun sancțiuni unui apropiat din anturajul premierului ungar Viktor Orban. Oficialul este învinuit de CORUPȚIE la nivel înalt

Statele Unite impun sancțiuni unui apropiat din anturajul premierului ungar Viktor Orban. Oficialul este învinuit de CORUPȚIE la nivel înalt

Statele Unite impun sancțiuni unui apropiat din anturajul premierului ungar Viktor Orban. Oficialul este învinuit de CORUPȚIE la nivel înalt

Washingtonul a impus marţi sancţiuni economice împotriva lui Antal Rogan, directorul de cabinet al prim-ministrului Viktor Orban, pentru implicarea sa în acte de corupţie.

Cunoscut a fi un om de bază în cercul de apropiați a premierului Orban, activitatea lui Rogan se baza pe controlul serviciilor de informaţii şi de comunicaţii. Datorită funcției de care beneficiază în cadrul statului, Antal a pus la cale un sistem bazat pe corupţie pentru a controla sectoare strategice ale economiei ungare şi a deturna fonduri în beneficiul personal şi al unor apropiaţi din partidul său politic.

„Corupţia în sectorul public ungar se agravează de peste zece ani, iar în spatele menținerii acestui climat corupt se află un oficial apropiat lui Viktor Orban, omul care i-a pus la punct aparatul de propagandă ani la rând: Antal Rogan. Din acest moment, acesta se află pe lista noastră de sancțiuni. Nu a fost o decizie ușoară. Să sancţionezi un ministru în exerciţiu şi mai ales, dintr-o ţară aliată”, precizează Departamentul Trezoreriei SUA.

Rogan este acuzat că din cauza corupției pe care a instaurat-o la nivelul instituțiilor statului, tot procesul decizional al Ungariei afectează în mod direct SUA pe probleme de securitate, aceasta fiind și motivația din spatele sancționării oficialului de la Budapesta, relatează Reuters.

Sancţiunile intervin în ultimele zile ale preşedinţiei lui Joe Biden, cu care Viktor Orban întreţine relaţii tensionate,

„Este vorba de răzbunarea personală a unui ambasador demisionar care părăseşte Ungaria fără onoare”, a explicat liderul diplomaţiei ungare, Peter Szijjarto.

De la revenirea la putere în 2010 a lui Viktor Orban, cercul său de apropiaţi s-a îmbogăţit spectaculos, de la prietenul său din copilărie Lorinc Meszaros până la ginerele său Istvan Tiborcz care controlează în prezent ample părţi ale economiei.

Sancţiuni americane impuse lui Rogan fac parte din celebra „Lege Magniţki”, care vizează lupta împotriva corupţiei şi lezările aduse drepturilor omului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
19 ani de la referendumul pentru demiterea președintelui Traian Băsescu - Cronologia
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
România MAGA sau România europeană? Sfatul de la Oxford, după un an de mandat al lui Nicușor Dan: „Acest lucru trebuie prevenit”
Mediafax
Iranul înființează un nou organism pentru supravegherea Strâmtorii Ormuz
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Donald Trump nu renunță la Groenlanda. De ce sunt îngrijorați liderii groenlandezi?