Prima pagină » Știri externe » Trump ridică sancțiunile coloniștilor ISRAELIENI din Cisiordania. Smotrich: O decizie justă

Trump ridică sancțiunile coloniștilor ISRAELIENI din Cisiordania. Smotrich: O decizie justă

Trump ridică sancțiunile coloniștilor ISRAELIENI din Cisiordania. Smotrich: O decizie justă

Ministrul israelian de Finanțe, Bezalel Smotrich, i-a mulțumit marți lui Donald Trump pentru sprijinul său neclintit față de cauza israeliană, după ce liderul de la Casa Albă a decis să ridice sancțiunile impuse unor coloniști israelieni acuzați de violențe împotriva palestinienilor din Cisiordania.

Abia învestit, președintele republican a anulat decretul emis de predecesorul său Joe Biden, referitor la sancțiunile financiare aplicate mai multor coloniști israelieni din Cisiordania. Cunoscut politician de extrema dreaptă, Smotrich a subliniat importanța gestului făcut de Trump, relatează The Jerusalem Post.

„Domnule președinte, sprijinul dumneavoastră neclintit și fără compromisuri pentru statul Israel este o dovadă a conexiunii dumneavoastră profunde cu poporul evreu și a dreptului nostru istoric asupra pământului nostru. Aceste sancțiuni au constituit o intervenție gravă și flagrantă în afacerile interne ale Israelului și o încălcare nejustificată a principiilor democratice și a respectului reciproc între cele două țări”, a transmis Bezalel Smotrich.

În aceeași măsură, fostul ministru al Securității Naționale, Itamar Ben-Gvir, a salutat mișcarea.

„Aceasta este corectarea unei nedreptăți de lungă durată, în timpul căreia a fost dusă o politică distorsionată de către administrația americană și de elementele locale care au confundat prietenii cu inamicii”, a transmis Ben-Gvir.

Sancțiunile au fost impuse din cauza violențelor interetnice din Cisiordania

Decretul semnat de Biden impunea sancțiuni economice coloniștilor israelieni, acuzați de violențe etnice.

„Coloniștii israelieni reprezintă o amenințare gravă la adresa păcii, securității și stabilității regionale”, concluziona Joe Biden la acea dată.

Israelul a ocupat Cisiordania în 1967, iar violențele au explodat în acest teritoriu palestinian de la începutul războiului dintre Israel și mișcarea islamistă Hamas din Fâșia Gaza, în octombrie 2023.

Din cauza agresiunilor comise de coloniști împotriva palestinienilor, Statele Unite, Uniunea Europeană, Marea Britanie și Canada au adoptat sancțiuni împotriva mai multor persoane considerate a fi un real pericol social.

CITEȘTE ȘI:

Autoritățile israeliene investighează INCENDIEREA unei moschei din Cisiordania

Trump a GRAȚIAT persoanele implicate în violențele produse la Capitoliu și a decretat stare de urgență la frontiera cu Mexicul

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Viktor Orban tocmai și-a pierdut farmecul populist. „Știa că nimic nu durează veșnic”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?