Prima pagină » Justiție » ICCJ: Dreptul la diurnă cuvenit procurorilor Secţiei speciale nu se cuvine personalului asimilat magistraţilor din Ministerul Justiției

ICCJ: Dreptul la diurnă cuvenit procurorilor Secţiei speciale nu se cuvine personalului asimilat magistraţilor din Ministerul Justiției

Rene Pârșan
ICCJ: Dreptul la diurnă cuvenit procurorilor Secţiei speciale nu se cuvine personalului asimilat magistraţilor din Ministerul Justiției

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) a stabilit, luni, că dreptul la diurnă cuvenit procurorilor care şi-au desfăşurat activitatea în cadrul Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie nu se cuvine personalului de specialitate juridică asimilat judecătorilor şi procurorilor din cadrul Ministerului Justiţiei, transmite Agerpres.

Luni, Instanţa supremă a admis o sesizare formulată de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a VII-a pentru cauze privind conflicte de muncă şi asigurări sociale, într-un dosar în care un consilier juridic de la Ministerul Justiţiei a dat în judecată instituţia şi Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării pentru drepturi salariale.

„În interpretarea dispoziţiilor art.88 ind.2 alin.(5) din Legea nr.304/2004 privind organizarea judiciară, coroborat cu art.13 alin.(1) lit.a) din OUG 27/2006 privind salarizarea şi alte drepturi ale judecătorilor, procurorilor şi altor categorii de personal din sistemul justiţiei, aprobată prin Legea nr. 45/2007, cu art. 87 alin. (1) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, cu art. 14 din Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale şi cu art. 6 lit. c) şi d) şi art. 39 alin. (4) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, în lumina deciziei Curţii Constituţionale nr. 794 din 15 decembrie 2016 şi a deciziei nr.13 din 13 martie 2023 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, stabileşte următoarele: Dreptul la diurnă cuvenit procurorilor care şi-au desfăşurat activitatea în cadrul Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie, reglementat de art. 88 ind.2 alin. (5) din Legea nr. 304/2004, coroborat cu art. 13 alin. (1) lit. a) din OUG 27/2006, nu se cuvine personalului de specialitate juridică asimilat judecătorilor şi procurorilor din cadrul Ministerului Justiţiei”, se arată în decizia Înaltei Curţi.

Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) a devenit operaţională în octombrie 2018 şi avea competenţa exclusivă de a cerceta infracţiunile săvârşite de judecători şi procurori. Secţia a fost desfiinţată în martie 2022, prerogativele fiind preluate de o structură din cadrul Parchetului General.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
18 mai: ziua în care s-a născut Papa Ioan Paul al II-lea. Lucruri mai puțin știute despre suveranul pontif. A lucrat într-o carieră de piatră. „Nu vă fie frică!”
Digi24
Sondaj INSCOP: PNL depășește PSD în intențiile de vot pentru alegeri parlamentare. Ce procente au AUR și USR
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Laurette nu scapă de problemele de sănătate după injectarea cu Aquafilling: „Soluția rămasă în picior s-a infectat din nou”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Amenzile de circulație se majorează din această vară. Cu cât cresc sancțiunile pentru centură, telefon sau viteză în 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte săptămâni are un an?