Dinu Gheorghe, fostul președinte al clubului de fotbal Rapid București și fost director general al clubului Dinamo, a fost găsit mort la vârsta de 68 de ani, astăzi, 29 ianuarie 2025. Reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) au transmis un mesaj de condoleanțe pe site-ul oficial.
În cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2025, Dinu Gheorghe, cunoscut și drept Dinu „Vamă”, a fost găsit fără suflare în locuința sa. Sursele Gândul.ro au arătat că decesul fostului președinte al clubului de fotbal FCRB și fostul direct general al clubului Dinamo ar fi survenit în urma unui stop cardiac. A fost găsit mort pe canapea, în locuința sa, de către menajeră.
Decesul fulgerător al lui Dinu „Vamă”, la vârsta de 68 de ani, a cutremurat lumea fotbalului românesc. Pe paginile oficiale, reprezentanții FRF, LPF, dar și cei ai cluburilor Dinamo și Rapid București au transmis mesaje de condoleanțe. Reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a anunțat moartea acestuia și și-au prezentat condoleanțele către familia îndoliată. Acum, cei dragi se pregătesc să îl conducă pe Dinu „Vamă” pe ultimul drum.
„Dinu Gheorghe, fost președinte al clubului Rapid, a încetat din viață la vârsta de 68 de ani. În cariera sa, Dinu Gheorghe a mai fost conducător la FC Brașov, Astra Ploiești, ASA Târgu Mureș și Dunărea Călărași.
Liga Profesionistă de Fotbal transmite sincere condoleanțe familiei îndoliate! Dumnezeu să-l odihnească!”, este mesajul notat de reprezentanții LPF pe site-ul oficial.
Vestea tristă a ajuns, deja, la urechile multor „voci” proeminente în lumea fotbalului românesc. Gigi Becali, patronul FCSB, l-a numit pe Dinu „Vamă” drept un „conducător de calibru”, iar pe vremuri a fost „mâna dreaptă a lui Copos”. Un mesaj a transmis și Gigi Nețoiu, după moartea celui care s-a aflat la cârma celor două cluburi de fotbal – Vezi AICI.
Sursă foto: ProSport Youtube