Prima pagină » Actualitate » Lupta cu zăpada! Primăria Sectorului 1: „Situaţia străzilor secundare rămâne extrem de dificilă. Ne asumăm”

Lupta cu zăpada! Primăria Sectorului 1: „Situaţia străzilor secundare rămâne extrem de dificilă. Ne asumăm”

Lupta cu zăpada! Primăria Sectorului 1: „Situaţia străzilor secundare rămâne extrem de dificilă. Ne asumăm”
Foto caracter ilustrativ / Sursa foto: Alexandra Pandrea (GÂNDUL)

Primăria Sectorului 1 anunță că situația străzilor secundare rămâne în continuare extrem de dificilă din cauza codului galben și a numărului redus de utilaje de deszăpezire.

„Primăria Sectorului 1 îşi asumă realitatea din teren: situaţia străzilor secundare rămâne, în continuare, extrem de dificilă din cauza activităţilor precare de deszăpezire. Codul galben de ninsoare şi numărul redus de utilaje sunt provocări pe care, deocamdată, nu am reuşit să le depăşim. Vă asigurăm că toate echipele disponibile sunt pe teren, lucrează non-stop şi încearcă să acopere cât mai multe activităţi urgente: deszăpezirea arterelor principale, accesul la unităţile medicale, curăţarea staţiilor STB şi a trecerilor de pietoni şi, nu în ultimul rând, îndepărtarea zăpezii de pe străzile secundare”, informează Primăria Sectorului 1.

Potrivit sursei citate, marți sunt prezente utilaje pe 40 de străzi din sector.

Se va depune un strat nou de zăpadă

„Astăzi avem pe străzi 40 de utilaje şi 105 oameni pentru curăţatul manual. A fost cerută reorganizarea activităţilor pentru a ajunge mai rapid şi pe străzile secundare. Primăria Sectorului 1 a solicitat, din nou, suplimentarea resurselor, utilajelor şi muncitorilor. Poliţia Locală Sector 1 monitorizează non-stop intervenţiile şi verifică respectarea fiecărui angajament”, mai transmite Primăria Sectorului 1.

Conform prognozei speciale emisă de Administrația Națională de Meteorologie pentru intervalul marți ora 10:00 – miercuri ora 10:00, vremea va fi închisă și deosebit de rece.

Va continua să ningă moderat cantitativ și se va depune strat nou de zăpadă cu grosimi în general de 10…15 cm, astfel încât până la finalul intervalului stratul total de zăpadă va avea grosimi variabile în general de 35…45 cm.

Recomandarea video

Mediafax
România, în presa internațională. Bloomberg: turbulențe politice care pot costa scump
Digi24
Una dintre cele mai bogate țări europene mai are rezerve de combustibil doar pentru 20 de zile
Cancan.ro
Primele imagini de la băuta lui Gabi Tamaș de la Survivor. Ce a consumat 'îmbăTamaș'
Prosport.ro
Milionarul și-a făcut cumpărăturile la LIDL. I-a lăsat mască pe angajați: cu ce și-a umplut căruciorul
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Trei zile de vreme rea în România. Ce zone sunt vizate de avertizările ANM
Click
Cum arată casa de vacanță a Andreei Marin. Imagini de senzație cu locul în care își încarcă bateriile
Digi24
Rumen Radev proclamă „victoria asupra apatiei”, în timp ce „Bulgaria progresistă” revendică primul loc în alegerile anticipate
Cancan.ro
Prognoză luna mai 2026 | Meteorologii Accuweather anunță furtuni și ninsori în România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată mama lui Dan Bălan la 68 de ani. Ludmila Bălan a dezvăluit secretul „tinereții fără bătrânețe”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Începe recensământul traficului rutier. Ce urmărește CNAIR?
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
De ce trebuie să-ți cureți salteaua și cum trebuie să o faci