Prima pagină » Știri externe » Radio Europa Liberă a dat în JUDECATĂ Administrația Trump după tăierile de buget anunțate de președintele american

Radio Europa Liberă a dat în JUDECATĂ Administrația Trump după tăierile de buget anunțate de președintele american

Radio Europa Liberă a dat în JUDECATĂ Administrația Trump după tăierile de buget anunțate de președintele american

Radio Europa Liberă (RFE/RL), o instituție media finanțată de SUA și înființată pentru a transmite informații către cetățenii țărilor comuniste în timpul Războiului Rece, a anunțat că a acționat în instanță Administrația președintelui Donald Trump pentru decizia sa de a bloca fondurile federale alocate instituției de presă.

Aceasta în contextul în care Agenția SUA pentru Media Globală (USAGM) și-a încetat granturile către Europa Liberă, precum și către Radio Free Asia, care transmite în China și Coreea de Nord, amintește Reuters.

Decizia a fost puternic criticată în weekend de susținătorii libertății presei și ai drepturilor omului.

Peste 1.300 de angajați ai Vocii Americii au fost, de asemenea, trimiși în concediu sâmbătă, după ce Trump a ordonat oprirea finanțării USAGM.

„Plângerea arată că refuzul Administrației de a acorda RFE/RL fondurile pe care Congresul le-a alocat pentru aceasta încalcă legile federale, inclusiv Constituția SUA, care conferă Congresului puterea exclusivă asupra cheltuielilor federale. Nu este momentul să cedăm teren propagandei și cenzurii adversarilor Americii”, a transmis instituția de știri într-un comunicat.

Presa din China îl laudă pe Donald Trump după decizie

Presa de stat chineză a salutat decizia președintelui Statelor Unite, Donald Trump, de a reduce finanțarea publică pentru instituțiile de știri Voice of America (Vocea Americii, VOA) și Radio Free Asia, două instituții care au prezentat de-a lungul deceniilor informații referitoare la regimurile autoritare din întreaga lume.

Decizia Administrației de la Washington afectează aproximativ 1.300 de angajați. Criticii au calificat această mișcare drept un eșec pentru democrație, dar publicația, Global Times, deținută de statul chinez, a denunțat VOA pentru „registrul său îngrozitor” în prezentarea informațiilor despre China și a spus că instituția media „a fost aruncată acum de propriul său guvern ca o cârpă murdară”.

Casa Albă a apărat această decizie, spunând că „se va asigura că contribuabilii nu mai sunt supuși propagandei radicale”.

Global Times a salutat reducerile bugetare, numind VOA „o fabrică de minciuni”.

Președintele Radio Free Asia, Bay Fang, a criticat aspru decizia, spunând că este „o recompensă pentru dictatori și despoți, inclusiv pentru Partidul Comunist Chinez, care nu și-ar dori nimic mai bun decât ca influența lor să rămână necontrolată în spațiul informațional”.

CITEȘTE ȘI:

Presa din China îl laudă pe Donald Trump după tăierea bugetului postului Vocea Americii. „I-au aruncat ca pe o cârpă murdară”

Ordin executiv semnat de Trump. Reduceri de BUGET la șapte agenții, inclusiv cea care supervizează Radio Europa Liberă și Vocea Americii

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O întâlnire străveche a Soarelui cu alte două stele a schimbat pentru totdeauna Sistemul Solar