Prima pagină » Actualitate » Proprietarii de apartamente, somați să curețe fațadele vandalizate. AMENZI de până la 5.000 de lei: „Ce vină avem noi”

Proprietarii de apartamente, somați să curețe fațadele vandalizate. AMENZI de până la 5.000 de lei: „Ce vină avem noi”

Proprietarii de apartamente, somați să curețe fațadele vandalizate. AMENZI de până la 5.000 de lei: „Ce vină avem noi”
Sursa foto: Profimedia images

Proprietarii de apartamente din București au primit somații din partea Poliției Locale prin care sunt obligați să curețe graffiti-ul de pe fațadele blocurilor administrate. Dacă nu se conformează în termen de 30 de zile, riscă amenzi de până la 5.000 de lei, scrie Capital.ro.

Decizia autorităților a stârnit revolta locatarilor, care consideră nedrept să fie trași la răspundere pentru acțiunile unor persoane necunoscute. Unul dintre principalele motive de îngrijorare este că, după curățarea fațadelor, nimic nu garantează că acestea nu vor fi din nou vandalizate.

Somațiile au fost emise de Direcția Inspecție/Serviciul Disciplină în Construcții și Afișaj Stradal, aflată în subordinea Poliției Locale Sector 6.

Documentele primite de asociațiile de proprietari fac referire la Hotărârile Consiliului General al Municipiului București nr. 180/2017 și 459/2018, care impun întreținerea corespunzătoare a clădirilor, inclusiv spălarea, curățarea și zugrăvirea periodică a fațadelor.

Mulți locatari au încercat să obțină clarificări de la instituțiile responsabile, însă au fost întâmpinați cu refuzuri. La sediul Direcției care a emis somațiile, oamenilor li s-a transmis că nu au acces în clădire și că pot solicita informații doar prin email.

Deși legea prevede că autoritățile trebuie să răspundă în 30 de zile, același termen este impus și pentru conformare, ceea ce creează o situație absurdă: dacă răspunsul întârzie, proprietarii riscă să fie sancționați.

În somațiile transmise de Poliția Locală se menționează explicit obligațiile pe care proprietarii trebuie să le respecte:

„Ca urmare a verificărilor de pe raza Sectorului 6, am constatat că fațada imobilului dumneavoastră este înscripționată cu litere caligrafice (graffiti).

Potrivit art.1, pct. 11 din H.C.G.M.B. nr. 180/2017 privind instituirea unor obligații și răspunderi ce revin instituțiilor publice, agenților economici și cetățenilor pentru buna gospodărire a locuințelor și înfrumusețarea acestora, modificată și completată cu H.C.G.M.B. nr. 459/2018, aveți obligația să întrețineți în stare corespunzătoare imobilele pe care le administrați prin efectuarea lucrărilor de reparații, amenajări și a altor lucrări specifice, inclusiv spălarea, curățarea și zugrăvirea periodică a acestora.

În caz de neconformare, în termen de 30 de zile de la primirea prezentei, se vor aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de art.5 din HCGMB 180/2017, respectiv amendă contravențională de la 1.000 de lei la 5.000 de lei.”

Locatarii apelează la avocați

În încercarea de a găsi soluții, mulți locatari au cerut sfatul avocaților, însă răspunsurile primite au fost descurajante. Din punct de vedere legal, întreținerea imobilelor este responsabilitatea proprietarilor, indiferent cine a realizat inscripțiile de pe fațade.

Totuși, locatarii pot contesta somația, solicita explicații suplimentare Poliției Locale și depune plângeri pentru distrugere la Poliția Națională, în speranța identificării făptașilor și recuperării costurilor.

„Ce vină avem noi că se trezesc unii să mâzgălească blocul? Și ce ne facem, dacă mâine vine altul și mâzgălește la loc? Trebuie să curățăm noi după ei de fiecare dată? Legea în sine nu spune nimic despre daunele aduse de cei care se apucă să mâzgălească”, a declarat un locatar.

Unii avocați au explicat că asociațiile de proprietari pot solicita intervenția serviciilor de curățare ale primăriei, însă acest serviciu este contra cost. Costurile trebuie suportate inițial de locatari, iar ulterior pot fi imputate făptașilor, dacă aceștia sunt identificați.

Fără măsuri mai eficiente împotriva vandalismului, locatarii se tem că această obligație va deveni un cerc vicios: vor continua să curețe graffiti pe cheltuiala proprie, în timp ce autorii faptelor vor rămâne nepedepsiți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Rafila: Prevenția și depistarea precoce, cheia în lupta împotriva diabetului
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Care este cel mai însorit loc de pe Pământ?