Prima pagină » Actualitate » Ministrul Ștefan Oprea sare în apărarea candidatului coaliției: Frica asta de Securitate era în toată societatea. Crin Antonescu a procedat corect

Ministrul Ștefan Oprea sare în apărarea candidatului coaliției: Frica asta de Securitate era în toată societatea. Crin Antonescu a procedat corect

Ministrul Ștefan Oprea sare în apărarea candidatului coaliției: Frica asta de Securitate era în toată societatea. Crin Antonescu a procedat corect
„Pentru mine, Crin Antonescu a procedat corect, cerând și publicând declarația de la Securitate” consideră reprezentantul Cancelariei Primului Ministru, Ștefan Radu Oprea. Într-o postare pe facebook, acesta se poziționează de partea candidatului coaliției la prezidențiale, mai ales că a trecut prin ceva similar în perioada comunistă. 
„Frica asta de Securitate era în toată societatea și o simțeai indiferent de vârstă”, povestește ministrul Ștefan Oprea. Perioada anterioară Revoluției din ’89 a fost traumatizantă pentru mulți români, își mai amintește Oprea.
„Recenta întâmplare suferită de Crin Antonescu referitoare la declarația de la Securitate mi-a adus aminte de ce am trăit indirect, înainte de 1989, prin experiența unui bun prieten care își ajutate prietenul „de la bloc” să fugă din țară.
Îmi aduc aminte cât de înfricoșati am fost toți colegii de clasă când prietenul meu a fost chemat să meargă la Securitate. Frica asta de Securitate era în toată societatea și o simțeai indiferent de vârstă. Prietenul meu mi-a povestit atunci cât de mult timp a stat la declarații, presiunea pe care a resimțit-o, felul în care încercau să îl determine să scrie de rău despre prietenul său. Dar nu a cedat.
Aceste persoane, precum prietenul meu sau Crin Antonescu ar trebui să fie modele în societate. Din păcate, model a fost Traian Băsescu, un turnător dovedit la Securitate, care a primit votul de două ori. Mai mult decât atât, în loc să fie închis la lada de gunoi a istoriei, este invitat în continuare să-și dea cu părerea în momente importante pentru societate cum ar fi alegerile pentru președinte.
Continui să sper și să cred că transparența, dezbaterea, cunoașterea mai bună a candidaților ne va face să decidem înțelept.
Pentru mine, Crin Antonescu a procedat corect, cerând și publicând declarația de la Securitate. Aceasta arată caracterul lui Crin care și-a protejat prietenul”, scrie Ștefan Oprea.
CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?