Prima pagină » Actualitate » Din secția de VOT direct la maternitate. Preşedinta unei secţii de votare din Prahova, însărcinată în luna a patra, a ajuns la spital

Din secția de VOT direct la maternitate. Preşedinta unei secţii de votare din Prahova, însărcinată în luna a patra, a ajuns la spital

Mara Răducanu
Din secția de VOT direct la maternitate. Preşedinta unei secţii de votare din Prahova, însărcinată în luna a patra, a ajuns la spital

Preşedinta unei secţii de votare din Prahova a avut nevoie de îngrijiri medicale, duminică, după ce i s-a făcut rău. Femeia, care este gravidă, a fost preluată de o ambulanţă şi dusă direct la spital. Peste 7,8 milioane de români au votat până la ora 18:00 la primul tur al prezidențialelor. Prezența la vot în țară, 43,44%, în București, 40,60%.

Un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Prahova a intervenit, duminică după-amiază, la o secţie de votare amenajată în incinta Liceului ”Carol I” din oraşul Plopeni, unde preşedintei comisiei electorale i s-a făcut rău.

Femeia, în vârstă de 29 de ani, este însărcinată în luna a patra şi a acuzat ameţeli şi vărsături. Ambulanţa a intervenit în jurul orei 17.00, echipajul medical preluându-o pe femeie şi transportând-o la Maternitate, potrivit informațiilor news.ro.

În cursul dimineţii, un echipaj medical de la SAJ Prahova a intervenit la secţia de votare nr. 7 din Ploieşti, situată pe strada Nucilor, unde o alegătoare în vârstă de 85 de ani a leşinat. În urma căzăturii, ea a suferit traumatisme minore la nivelul membrelor, însă a refuzat transportul la spital.

Număr mai mic de alegători decât în luna noiembrie, la aceeași oră

Peste 7,8 milioane de români (7.813.254) și-au exercitat dreptul la vot, până duminică, ora 18:00, cifră care îi include și cei 848.002 de români care au ales în străinătate.

La primul tur din 24 noiembrie, până la ora 18:00, au votat în total 8.257.871 de români, dintre care 675.003 în diaspora, prezența totală fiind de 45,85%.

 

Sursă foto: Gândul

CITIȚI ȘI:

Peste 7,8 milioane de români au VOTAT până la ora 18:00 la primul tur al PREZIDENȚIALELOR. Prezența la vot în țară, 43,44%, în București, 40,60%

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dragoș Pîslaru: Decizie finală pe cererea de plată nr. 3 din PNRR: am reușit să recuperăm 350,7 mil. euro
Digi24
Haos pe Aeroportul Otopeni la revenirea Dianei Șoșoacă în țară, după ce Parlamentul European i-a ridicat imunitatea
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A fost găsit mort în București. Avea doar 27 de ani!
Prosport.ro
Raluca Zenga a atras toate privirile cu apariția ei. La 44 de ani, arată spectaculos: „Superbă!”
Adevarul
Marea păcăleală a șoferilor: de ce sunt mai multe accidente vara decât iarna? Luna în care riscul de impact este maxim
Mediafax
Zile libere 2026. Când va fi următorul weekend prelungit?
Click
Alertă în Europa: risc ridicat de atentate. MAE avertizează cetățenii români care merg în Marea Britanie
Digi24
Rusia va extrăda în România unul dintre cei mai căutați infractori, aflat pe lista Most Wanted. Cine este Vasile Rodideal
Cancan.ro
Întoarsă acasă de la Survivor, războinica Bianca a primit vestea cu ochii în lacrimi: 'Are cancer'
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Daniela Crudu de când s-a retras din tv. Cum arată acum fosta asistentă tv! Fanii au rămas uimiți: „Și când te gândești ce frumoasă a fost Cruduța”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
Surpriză! Cum ne ajută berea sănătatea?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Vasele de sânge descoperite în oasele de T. rex schimbă tot ce știam despre dinozauri