Prima pagină » Actualitate » Mircea LUCESCU a explicat de ce nu îl cheamă pe Louis Munteanu la „națională”: „Are calități, dar…”

Mircea LUCESCU a explicat de ce nu îl cheamă pe Louis Munteanu la „națională”: „Are calități, dar…”

Mircea LUCESCU a explicat de ce nu îl cheamă pe Louis Munteanu la „națională”: „Are calități, dar...”

Cu toate că este într-o formă excelentă și conduce în clasamentul golgeterilor din Liga 1, Louis Munteanu nu prinde, cel puțin deocamdată, lotul echipei naționale. Selecționerul Mircea Lucescu a vorbit deschis despre motivele pentru care atacantul CFR-ului nu se află în planurile sale pentru meciurile din iunie.

Pentru România urmează două partide foarte importante în grupa H a preliminariilor pentru Cupa Mondială din 2026.

Lucescu: „Trebuie să alerge mai mult”

Astfel, pe 7 iunie, „tricolorii” vor evolua în deplasare cu Austria, iar peste trei zile vor întâlni pe teren propriu reprezentativa Ciprului. Cu toate că a punctat de 22 de ori în Liga 1, Louis Munteanu are șanse mici să fie convocat de Mircea Lucescu.

Analizând prestația atacantului de la CFR Cluj, selecționerul a pus degetul pe rană – în opinia sa, Munteanu nu depune suficient efort în timpul jocurilor, mai ales când vine vorba de pressing și faza defensivă!

„Eu apreciez foarte mult toți jucătorii, dar mă uit și la datele lui fizice. El trebuie să crească. Dacă nu înțelege că trebuie să facă un efort să ajungă la cel puțin 10 kilometri jumătate, 11 kilometri alergare pe teren… Asta înseamnă mai multă disponibilitate de a face pressing, de a reveni în apărare.

Calitățile lui sunt excelente și cu siguranță va ajunge la echipa națională. Deocamdată, se pune problema să ajute echipa de tineret, sunt meciuri tari, dar pe urmă o să ajungă. Face parte din viitorul nostru. Și el, și Ilie Matei” – Mircea Lucescu

Louis Munteanu are șansa să demonstreze ce poate la Campionatul European din vară, acolo unde reprezentativa antrenată de Daniel Pancu este calificată.

CITEȘTE ȘI:

Ioan Varga detonează „NUCLEARA” în Liga 1: 4 milioane de euro pentru un transfer de top! Pe cine a pus ochii patronul CFR Cluj

FCSB – CFR Cluj, pe 5 iulie, în Supercupa României / De ce nu se joacă pe „Arena Națională”

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Diana Buzoianu: Șeful de la ESZ m-a amenințat cu sindicatele dacă mă ating de el, spune că e un om periculos și are susținere politică
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
JWST a descoperit o galaxie spirală asemănătoare Căii Lactee undeva unde nu ar trebui să existe