Prima pagină » Actualitate » Doar câteva zeci de persoane au partitipat la protestul anunțat în Piața Constituției. Una a fost descoperită cu mai multe ARME albe

Doar câteva zeci de persoane au partitipat la protestul anunțat în Piața Constituției. Una a fost descoperită cu mai multe ARME albe

Aproximativ 30 de persoane care au ieșit, luni, în Piața Constituției pentru a protesta în timpul depunerii jurământului de către Nicușor Dan la Palatul Parlamentului. Jandarmeria a confirmat că unul dintre protestatari venise cu multiple arme albe.

Reprezentanții Jandarmeriei au transmis luni că o persoană a sunat la numărul de urgență 112 pentru a semnala că la adunarea publică din Piața Constituției a observat un bărbat care deține arme albe într-un autoturism.

Aici se strânseseră aproximativ 30 de persoane la protestul promovat masiv pe TikTok de susținătorii acestuia, potrivit Observator.

Jandarmii, alături de polițiști, au demarat verificări asupra persoanei și autovehiculului, constatând faptul că aspectele indicate se confirmă.

Astfel, asupra bărbatului au fost găsite trei cuțite, un briceag și un pumnal de tip „box”, pentru care au fost întocmite actele necesare sesizării organelor de urmărire penală, în conformitate cu prevederile art. 372 din Codul Penal al României.

„Menționăm faptul că, pe timpul efectuării controlului asupra autovehiculului și persoanelor aflate în interior, o parte dintre cei prezenți la adunarea publică au încercat să se interpună între forțele de ordine și autoturismul controlat. Facem un nou apel către toți participanții la adunările publice să se dezică de persoanele care încalcă legea sau care îndeamnă la încălcări ale acesteia, preponderent prin comiterea de acte de violență, și să le semnaleze de îndată către forțele de ordine prezente”, a transmis Jandarmeria.

„Trădare națională”

Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) anunță luni că nu participă la ceremonia de legitimare a unei „trădări naționale”, referindu-se la ședința solemnă în care președintele ales Nicușor Dan a depus jurământul conform Constituției. AUR precizează şi că parlamentarii partidului nu vor participa nici la învestirea Guvernului girat de Nicuşor Dan.

Nicușor Dan, fostul primar al Bucureștiului, a devenit luni, oficial, al cincilea politician care ajunge președinte al României cu puteri depline, după Ion Iliescu, Emil Constantinescu, Traian Băsescu și Klaus Iohannis, ca urmare a rezultatului scrutinului prezidențial din 18 mai.

Ședința solemnă de depunere a jurământului în fața plenului Parlamentului, a celor două Camere reunite, a fost programată să înceapă la ora 12:00, după care Nicușor Dan a preluat ștafeta de la Ilie Bolojan, pe platoul Marinescu de la Palatul Cotroceni.

Curtea Constituțională a validat, pe 22 mai, în ședința solemnă pentru validarea alegerii lui Nicuşor Dan ca preşedinte al României.

Nicușor Dan a obținut la prezidențialele din 18 mai un scor de 53,6% din voturi, iar George Simion, 46,4%, potrivit datelor finale ale alegerilor. Diferența între cei doi candidați a fost de 829.697 de voturi, conform Autorității Electorale Permanente.

CITEȘTE ȘI:

Când vor începe negocierile pentru formarea noului GUVERN. Nicușor Dan: „Sunt patru partide la masă, plus minoritățile”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Reacția Kremlinului după ce șeful NATO a avertizat că Rusia ar putea ataca statele membre