Prima pagină » Știri externe » Tesla, victimă în conflictul Musk-Trump: Cea mai gravă SCĂDERE a companiei pe bursă de la debutul pandemiei

Tesla, victimă în conflictul Musk-Trump: Cea mai gravă SCĂDERE a companiei pe bursă de la debutul pandemiei

Tesla, victimă în conflictul Musk-Trump: Cea mai gravă SCĂDERE a companiei pe bursă de la debutul pandemiei

Acțiunile Tesla s-au prăbușit joi, după ce tensiunile dintre președintele Trump și Elon Musk au izbucnit pe rețelele de socializare.

Ceea ce a început ca un răspuns al lui Trump la criticile tot mai mari ale lui Musk la adresa proiectului de lege privind taxele și cheltuielile președintelui s-a transformat într-un schimb de replici vicios între președinte și cel mai bogat om din lume.

Acțiunile producătorului de vehicule electrice al lui Musk, Tesla, au început să scadă chiar în momentul în care Donald Trump a lansat primele criticile la adresa fostului său consilier.

După ce Trump și-a criticat fostul consilier, Musk a susținut că Trump nu ar fi câștigat alegerile din 2024 fără sprijinul său și a lansat ideea de a forma un partid politic centrist.

Trump l-a numit apoi pe Musk „nebun” și a amenințat că va renunța la contractele federale de miliarde de dolari cu companiile mogulului din domeniul tech, ceea ce l-a determinat pe Musk să-l acuze pe Trump că a fost menționat în dosarele clasificate despre Jeffrey Epstein.

Conform Associated Press, acțiunile Tesla au încheiat ziua cu o scădere de 14,6%, reducând cu aproximativ 150 de miliarde de dolari evaluarea de piață a Tesla.

După aceea, prețul acțiunilor companiei a continuat să scadă, cu peste 16%, cea mai gravă scădere a companiei de la debutul pandemiei în martie 2020, conform New York Times.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Donald Trump despre Elon Musk: „Sunt foarte DEZAMĂGIT de Elon. L-am ajutat foarte mult.” Musk: “Fără mine, Trump ar fi PIERDUT alegerile”

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria