Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Adrian Severin: „România nu are resurse pentru a purta un RĂZBOI”

Adrian Severin: „România nu are resurse pentru a purta un RĂZBOI”

Bianca Dogaru

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Adrian Severin a criticat componența actualului guvern, despre care afirmă că ignoră voința exprimată de români și calcă în picioare orice logică democratică. Urmărește aici, integral, emisiunea Marius Tucă Show.

Adrian Severin a semnalat absurditatea faptului că partidul aflat pe locul al patrulea în alegeri controlează cele mai importante portofolii din guvern.

„Mai important, după părerea mea, cel care deține cele mai importante poziții în guvern este partidul de pe locul patru, partidul REPER. Asta arată că nu au înțeles nimic, dar și că sistemul impune, vrea și face ce vrea. George Simion, așa cum era descris de către ei, a obținut 5.300.000 de voturi. Și tu vii și faci un guvern care calcă în picioare toate argumentele schimbării. E o bătaie de joc la adresa poporului român.”

Profesionalismul, exclus din ministere

Fostul diplomat a atras atenția asupra unei alte contradicții flagrante, respectiv lipsa profesionalismului în numirile făcute. Potrivit lui, chiar și în cadrul partidelor care compun actuala majoritate ar fi existat oameni mai competenți, dar au fost evitați.

„Hai să luăm Externele. Există, chiar din grupul lor, oameni care totuși au o anumită calitate. Uitați-vă la domnul Hurezeanu, un om erudit, cu experiență internațională. A fost un rău ministru, dar totuși nu se compară cu ce avem acum. Sau Baconschi, un cameleon politic, un caracter mizerabil, dar totuși un intelectual care înțelege despre ce e vorba. Iar acum avem numiri care nu au nicio legătură cu domeniul. Este o diferență de la cer la pământ.”

Românii, împotriva războiului

Severin a pus în lumină și o ruptură majoră între opțiunile populației și direcția în care merge guvernarea. El insistă asupra faptului că majoritatea românilor își doresc pace, în timp ce actualul guvern susține în continuare sprijinul acordat Ucrainei.

„Cu toate că cei mai mulți dintre români sunt pentru pace, nu sunt pentru înarmare, nu sunt pentru politica asta dementă, guvernul sprijină războiul. Românii sunt absolut siguri că în marea lor majoritate sunt împotriva războiului. Și tu vii și declari sus și tare că sprijini războiul, în timp ce spui că avem o problemă cu deficitul bugetar. România nu are resurse pentru a purta un război. Dacă am înceta, am reuși să rezolvăm o mare problemă a deficitului.”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Schimbare de proporții la PRO TV! Unul dintre oamenii-cheie ai postului pleacă
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
De ce oamenii care înșală ajung să se mintă și pe ei înșiși? Ce spune psihologia despre justificarea infidelității