Prima pagină » Actualitate » Turist român, uimit de NOTA de plată la un restaurant din Bulgaria: „În Mamaia, de banii ăia luam doar scobitori”

Turist român, uimit de NOTA de plată la un restaurant din Bulgaria: „În Mamaia, de banii ăia luam doar scobitori”

Turist român, uimit de NOTA de plată la un restaurant din Bulgaria: „În Mamaia, de banii ăia luam doar scobitori”
Sursa foto: Profimedia images

Suntem în plin sezon al vacanțelor și tot mai mulți turiști din românia ales să-și petreacă concediile în afara româniei, enervați de prețurile exagerate practicate pe litoralul românesc. Este și povestea unui român care a luat masa la un restaurant din Vidin, Bulgaria, care a rămas uimit de cât de puțin a plătit pentru o masă copioasă.

Bulgaria rămâne în continuare una dintre destinațiile de vacanță preferate de turiștii români, dat fiind faptul că prețurile la cazări, mese și distracții de sezon sunt încă la prețuri normale față de prețurile exagerate practicate pe litoralul românesc.

Un român aflat în vacanță în Bulgaria a împărtășit experiența sa, pe rețelele sociale, unde a stârnit un val de reacții din partea internauților, mai ales prin comparație cu prețurile de pe litoralul românesc.

Pe pagina de Facebook @forum Bulgaria, turistul român a descris vizita sa la restaurantul Riviera din Vidin, oraș aflat pe malul Dunării.

Acesta a comandat trei beri, o limonadă, o salată a bucătarului, o porție de ceafă de porc cu piure de cartofi, un somn la grătar cu cartofi prăjiți și o supă de pui.

Mirarea a fost mare atunci când a văzut că toată comanda a costat doar 66 de leva, echivalentul a aproximativ 33 de euro (sau 171 de lei), potrivit BZI.ro.

„La noi, banii ăia nu acopereau nici măcar băuturile”, a comentat un internaut, în timp ce altul a scris ironic: „În Mamaia, de banii ăia luam doar scobitori”.

Reacții virale: „Să meargă patronii noștri în concediu în Bulgaria“

Postarea a devenit virală și a stârnit sute de comentarii. Mulți români au comparat nota de plată din Bulgaria cu experiențele de pe litoralul autohton:

„Patronii de pe litoralul nostru ar trebui să meargă și ei în concediu în Bulgaria, poate mai învață câte ceva despre business”, spune un internaut.

„Haideți pe litoralul românesc. Veți plăti cam 66 de euro pentru același meniu”, spune un alt român.

Cu toate acestea, au existat și voci care au atras atenția asupra faptului că prețurile din Bulgaria nu mai sunt chiar atât de mici ca în trecut: „Bulgaria nu mai e ieftină. La multe produse, prețurile sunt mai mari decât în România. Iar calitatea mâncării lasă uneori de dorit”, a comentat un alt internaut.

De ce rămâne Bulgaria atractivă pentru români

În ciuda unor opinii divergente, Bulgaria continuă să atragă tot mai mulți turiști români, mai ales datorită prețurilor generale mai accesibile. Printre cele mai populare destinații se numără stațiunile de pe litoral, precum Nisipurile de Aur, Albena sau Sunny Beach.

Un alt motiv important este prețul mai mic al carburanților. În orașele bulgărești de la graniță, benzina costă în jur de 5,85 lei/litru, iar motorina se vinde cu aproximativ 6 lei/litru

Prin comparație, în România, prețurile la pompă depășesc 7,5 lei/litru, ceea ce face ca un plin de rezervor alimentat în Bulgaria să aducă o economie de circa 80 de lei.

Un alt factor care contribuie la prețurile mai mici din Bulgaria este politica fiscală favorabilă – TVA de doar 9% pentru alimente, cărți și servicii turistice, iar impozitul pe profit este de 10%, comparativ cu 16% în România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu: ⁠Unde ați fost, Ciucu și Bolojan, când PNL „lingea clanțe” la Cotroceni?
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 l-a sancționat pe Gabi Tamaș pentru derapajele repetate. Adi Vasile a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
„Nebunia progresează”. Moment de neputință la Kremlin: Putin a fost pus în dificultate în fața ofițerilor săi
Mediafax
Un important lider european își taie salariul la jumătate
Click
Horoscop luni, 25 mai. Leii au parte de experiențe noi, iar Vărsătorii își asumă riscuri
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Drumul Expres Galați – Brăila se strică înainte de a fi deschis circulației
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O bucată din scara Turnului Eiffel, vândută la licitație cu aproape jumătate de milion de dolari