Prima pagină » Actualitate » Sindicatul Metrorex: „Sporurile de la metrou nu sunt favoruri, sunt obligații ale angajatorului”

Sindicatul Metrorex: „Sporurile de la metrou nu sunt favoruri, sunt obligații ale angajatorului”

Sindicatul Metrorex: „Sporurile de la metrou nu sunt favoruri, sunt obligații ale angajatorului”

Sindicatul Metrorex (USLM) a transmis, luni, că sporurile angajaților de la metrou nu ar fi favoruri, ci obligații ale angajatorului „de a plăti pentru sacrificiul salariaților de a munci în condițiile speciale de muncă din metrou”.

„Au apărut afirmații cum că la metroul bucureștean salariații ar trăi în „raiul” sporurilor, fiind prezentată o lista de „favoruri”. Aceste sporuri nu sunt favoruri, ele sunt obligații ale angajatorului de a plăti pentru sacrificiul salariaților de a munci în condițiile speciale de muncă din metrou.

Sporul de vechime în muncă, sporul pentru conducerea unei formații de lucru, sporul pentru orele prestate în zilele de sâmbătă, duminică și sărbători legale, sporul pentru executarea unei funcții suplimentare, sporul pentru titlul științific de doctor, toate aceste sporuri se acordă la nivelul tuturor societăților de stat conform prevederilor Codului Muncii”, se arată în comunicatul USLM.

Sindicaliștii explică apoi cine primește spor de noapte la metrou.

„Angajații care lucrează de noapte se bucură dacă prind 5 ani de pensie în viață”

„Referitor la sporul de noapte, la extensia de 3% peste normă națională de 25%, această se acordă tuturor salariaților care lucrează noapte de noapte. Această categorie de personal, care își efectuează activitatea numai noaptea se regăsește doar în metrou la liniori și tunelisti. Aceștia sunt cei care se bucură dacă ajung la pensie și dacă prind 5 ani de pensie și viață”, se mai arată în comunicatul USLM.

Potrivit sursei citate, din cele 8 ore considerate de noapte conform legii, trenurile circulă 3 dintre ele. În restul de 5 ore, se efectuează revizii și verificări ale instalației de cale, de energoalimentare, de automatizări sau de semnalizări.

În ceea ce privește sporul de metrou, „în primul rând acesta nu este un spor de subteran, acesta este un spor compus în baza atribuțiilor și responsabilităților de serviciu și a condițiilor de muncă. Cu cât lucrezi mai adânc în pământ, cu atât ai un spor de metrou mai mare, dar nu este doar pentru subteran”, mai transmit sindicaliștii.

Potrivit USLM, Metrorex nu ar avea datorii față de bugetul de stat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O lucrare a lui Picasso a fost găsită la 8 ani după ce a fost furată