Universitatea Craiova a anunţat, sâmbătă dimineață, transferul atacantului francez Steven Nsimba, care a semnat un contract valabil doi ani.
Înaintașul francez de 29 de ani vine în Cetatea Băniei după experienţa de la Aubagne, formaţie pentru care a înscris 12 goluri în 32 de apariţii în National 3.
Fotbalistul născut în Hexagon a mai jucat şi pentru Paris 13 Atletico, FC 93 Bobigny, CO Les Ulis, Bourges 18, Stade Lavallois şi US Avranches.
Universitatea Craiova i-a mai transferat în această vară pe mijlocașul portughez Samuel Teles (Oțelul Galați), extrema Mihnea Rădulescu (Petrolul Ploiești), mijlocașul David Matei (Steaua), mijlocașul Alexandru Crețu (Al Wehda), mijlocașul Tudor Băluță (Slask Wroclaw), fundașul sârb Nikola Stevanovic (Oțelul Galați), pe mijlocașul ofensiv Luca Băsceanu (Farul Constanța), pe fundașul ucrainean Oleksandr Romanciuk (Krivbas Krivîi Rih), pe atacantului suedezo-palestinian Assad Al Hamlawi (Slask Wroclaw), pe fundașul Darius Fălcușan (Empoli) și pe portarul ucrainean Pavlo Isenko (Vorskla Poltava).
„Cred că la final se putea întoarce acel noroc și se putea termina 2-2. Până la urmă, aceea a fost cea mai mare ocazie a meciului. 3 dintre cele 5 ocazii ale lui Sarajevo au fost pe momentul posesiei noastre. Golul al doilea vine după o execuție a unui jucător de calitate, de echipă națională: centrare la bara a doua și voleu.
Nu văd absolut nicio surpriză și nimic lucrat, dar nu e întâmplător pentru că știam valoarea jucătorului”, a spus Mirel Rădoi dup eșecul cu Saravejo, 1-2.