Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Moartea lui Iliescu a limpezit România, a scos la suprafață adevărata diviziune a țării”

Ion Cristoiu: „Moartea lui Iliescu a limpezit România, a scos la suprafață adevărata diviziune a țării”

În ediția din 5 august 2025 a emisiunii „Marius Tucă Show”, jurnalistul și publicistul Ion Cristoiu a declarat că moartea lui Ion Iliescu a avut un efect neașteptat asupra peisajului politic românesc, contribuind — paradoxal — la o clarificare profundă a diviziunilor reale din societate. În opinia lui Ion Cristoiu, valul de controverse generate de dispariția fostului președinte a demascat fisura autentică a României: ruptura dintre tabăra PSD și cea anti-PSD. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

„Eu cred că, mort, Ion Iliescu a contribuit extraordinar la limpezirea României”, a afirmat Cristoiu, subliniind ironia istorică a momentului.

Gazetarul a explicat că, imediat după victoria în alegerile parlamentare și prezidențiale a coaliției pro-europene, moartea lui Iliescu a spulberat această uniune artificială de forțe politice.

„Alegerile parlamentare și cele prezidențiale au fost câștigate de o așa-zisă coaliție pro-europeană. Un fel de Uniunea Sovietică + aliații. Nemții erau AUR și Călin Georgescu”, a comentat cu sarcasm Cristoiu.

Reacțiile generate în spațiul public, în media și în rândul liderilor politici au redeschis un subiect vechi, dar au și expus linia de demarcație reală care încă modelează România: conflictul identitar și ideologic dintre tabăra PSD și cea anti-PSD.

„Odată rezolvată victoria, a apărut, grație sau din cauza, acestui scandal din jurul morții lui Ion Iliescu, noua diviziune a României, care aia e adevărată: PSD – anti-PSD.”

Cristoiu a lăsat să se înțeleagă că această fractură, departe de a fi o relicvă a trecutului, definește în continuare viața politică și va influența decisiv discursul public și poate chiar durata de viață a coaliției de guvernare.


Fostul președinte al României, Ion Iliescu, va fi înmormântat joi, 7 august, la Cimitirul Militar Ghencea 3 din Capitală, cu onoruri militare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Ce au aflat cercetătorii despre niște roci misterioase cu „piele de elefant”?