Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Adrian Severin: „Instituțiile statului sunt VINOVATE atât pentru acțiune, cât și pentru inacțiune”

Adrian Severin: „Instituțiile statului sunt VINOVATE atât pentru acțiune, cât și pentru inacțiune”

Andrei Rosz
Adrian Severin: „Instituțiile statului sunt VINOVATE atât pentru acțiune, cât și pentru inacțiune”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, Adrian Severin, fost Ministru al Afacerilor Externe, a vorbit despre vinovăția instituțiilor statului, prin implicarea sau neimplicarea acestora. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Adrian Severin: „Să constituim cumva acest grup de specialiști, eventual și cu experți străini, specialiști obiectivi, care să cerceteze cum s-a putut ca nicio instituție a statului, prevăzută în constituție, să reacționeze.

Invitat la Marius Tucă Show, Adrian Severin a vorbit despre vinovăția instituțiilor statului, prin implicarea sau neimplicarea acestora. Acesta a început prin a spune că în legătură cu anularea alegerilor, este nevoie de un proces. Acesta susține că altfel nu se repară nimic. Primul pas care trebuie făcut este pornirea urmăririi penale. „In rem”, trebuie pornită o urmărire penală, căci doar așa se pot găsi autorii anulării alegerilor. Se trece, apoi, spune politicianul, la cercetare în persoană, la inculpare și trimitere în fața justiției. Al doilea pas necesar este reorganizarea alegerilor. Acesta susține că alegerile nu au fost libere și corecte. Iar pentru a putea merge mai departe este nevoie de o serie de alegeri libere și corecte. În fine, al treilea pas este acela prin care se creează un grup de lucru. Severin propune crearea unui grup de lucru în care să se analizeze cum au fost posibile astfel de evenimente.

„Trebuie să aibă parte de un proces. Altminteri, nu vom putea repara nimic. Primul pas care trebuie făcut sau, mă rog, printre primii pași, cred eu, este acela de a porni, ca să vorbesc în termeni tehnici, urmărirea penală împotrivă, în legătură cu acest caz. Deci, în primul rând in rem, cum se spune, asupra faptei. Cercetarea penală a faptei conduce la identificarea autorilor. Se trece mai departe la cercetare în persoană și după aceea la inculpare și trimiterea în fața justiției. Al doilea pas important este reorganizarea de alegeri. Cumva, nu știu cum. Tehnic se poate găsi o soluție, pentru că suntem într-o situație excepțională și putem să găsim o soluție inclusiv la cererea populației. Trebuie să avem alegeri libere și corecte. Cele care au fost, n-au fost nici libere, nici corecte. Aici eu vorbeam despre răspundere penală a celor care au dat lovitura de stat. Apoi există, cum să spun, și Parlamentul… Câte n-au fost ele soluții politice, le găsim, nu discutăm tehnic. Și a 3-a chestiune, după părerea mea, trebuie constituit rapid un grup și de specialiști aleși, mă rog, de liderii politici, să spunem. Nu mă refer la liderii partidelor, la liderii acestei clici. Dar să constituim cumva acest grup de specialiști, eventual și cu experți străini, specialiști obiectivi, care să cerceteze cum s-a putut ca nicio instituție a statului, prevăzută în constituție, să reacționeze. Deci nu discutăm de vinovățiile personale, individuale. Vorbim de instituții. Constituția a fost gândită și a creat instituții care trebuiau să apere concepția noastră și să reacționeze, că asta înseamnă să apere. Unele din aceste instituții sunt vinovate prin acțiune și altele sunt vinovate prin inacțiune. După părerea mea, toate sunt compromise. Și atunci trebuie să începem un studiu, în primul rând cu specialiști, ca să vedem exact ce n-a funcționat. Să propunem o profundă reformă constituțională.”, a explicat politicianul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zelenski avertizează că Rusia ar putea primi până la 50.000 de soldați nord-coreeni
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Marco Verratti, dezbrăcat de o dansatoare într-un club exclusivist din Mykonos. Campionul italian a cedat complet în fața ispitei!
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
SURSE Noile condiții puse de Bolojan pentru a vota un guvern
Mediafax
NASA trimite un avion să „prindă” umbra eclipsei. Misiunea care va prelungi întunericul total
Click
Orașele din România care au cucerit doi turiști americani. Au ajuns din întâmplare în țara noastră și au cheltuit 4.000 de dolari
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Cercetătorii tocmai au imprimat 3D unul dintre cele mai dure metale de pe Pământ