Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „SENTIMENTUL pe care îl ai citind presa este că s-a pus în mișcare o mașinărie devastatoare pentru conducerea Ucrainei”

Dan Dungaciu: „SENTIMENTUL pe care îl ai citind presa este că s-a pus în mișcare o mașinărie devastatoare pentru conducerea Ucrainei”

Dan Dungaciu în emisiunea Marius Tucă Show din 19 noiembrie 2025 a transmis un mesaj despre situația din Ucraina subliniind că se pune în mișcare o mașinărie aproape devastatoare, având în vedere intensificarea conflictului și planurile de pace aflate în discuție. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Dan Dungaciu a evidențiat un context complicat, în care invazia și conflictul influențează geopolitic și economic la nivel global, cu creșterea prețului la energie și presiuni politice în Statele Unite în perspectiva alegerilor de jumătate de mandat.

„Sentimentul pe care îl ai din presa din care dumneavoastră ați invocat principalele idei și titluri, e că s-a pus în mișcare o mașinărie care e aproape devastatoare. Pentru că toată această discuție despre ce se întâmplă în Ucraina mai trebuie adăugate niște lucruri, inclusiv un plan de pace care începe să fie vehiculat. Probabil că asta e oferta asta, la pachet, anumite știri apărute astăzi în Bloomberg, după care crește prețul la energie, inclusiv în Statele Unite, ceea ce nu se poate, pentru că Prime 2026 sunt alegerile de la jumătate de mandat și Donald Trump trebuie să închidă urgent câteva dosare deschise, pentru că au început să pună presiune în perspectiva alegerilor” , spune anlistul Dungaciu.

Dungaciu a mai amintit de sprijinul franco-ucrainean reprezentat printr-un posibil contract pentru livrarea a 100 de avioane de luptă Rafale către Ucraina, o inițiativă cu rol strategic important, dar în același timp cu detalii financiare și logistice neclare.

„Apropo de ce ați citat dumneavoastră, gesturi aproape disperate, de tip președintele Macron, care semnează, așa zic, când semnează acorduri militare cu domnul Zelenski. Domnul Zelenski s-a dus rapid într-o vizită, aproape, dacă vreți, ultima șansă. S-a dus și în Grecia, s-a dus și Franța. De ce? Ca să pareze puțin aceste tipuri de lovituri. Cea mai mare sprijin, a venit de la domnul Macron, care se spune că ar fi încheiat cu domnul Zelenski un contract sau s-au pus bazele unui contract. 100 de avioane franceze de luptă, care ar urma să ajungă în Ucraina” , spune Dan Dungaciu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
90% dintre pierderile de vedere pot fi prevenite. Ce depinde de noi și ce ține de vârstă?