Prima pagină » Știri » Valoarea fuziunilor și achizițiilor din România a depășit cinci miliarde de euro în 2007

Valoarea fuziunilor și achizițiilor din România a depășit cinci miliarde de euro în 2007

Valoarea achizițiilor și fuziunilor realizate pe piața românească a depășit anul trecut nivelul de cinci miliarde de euro, cea mai mare parte a tranzacțiilor fiind înregistrate în sectorul imobiliar, potrivit unui studiu al companiei de consultanță și audit KPMG.

Valoarea achizițiilor și fuziunilor realizate pe piața românească a depășit anul trecut nivelul de cinci miliarde de euro, cea mai mare parte a tranzacțiilor fiind înregistrate în sectorul imobiliar, potrivit unui studiu al companiei de consultanță și audit KPMG. În 2006, conform unei analize a PriceWaterhouseCoopers, valoarea fuziunilor și achizițiilor din România, exceptând privatizările, s-a cifrat la 5,2 miliarde dolari.

Cea mai mare tranzacție încheiată anul trecut a fost preluarea a 75% din grupul Rompetrol de către compania KazMunaiGaz, pentru 2,5 miliarde de euro. Alte tranzacții importante amintite în studiul KPMG sunt achiziția Petromservice de către Petrom pentru circa 300 de milioane de euro, precum și preluarea uzinei Automobile Craiova de către constructorul american de mașini Ford pentru 57 de milioane de euro. Printre alte afaceri încheiate anul trecut se află preluarea retailerului Domo de către fondul Equest, într-o tranzacție de 60 de milioane de euro, și a societății de asigurări BT Insurance de către compania Groupama, în schimbul a 90 de milioane de euro.

Potrivit studiului, pentru anul în curs, valoarea estimată  este de circa 2,6 miliarde de euro.

"Cele mai multe tranzacții au fost atrase de sectorul imobiliar. Din primele 20 cele mai importante tranzacții încheiate în 2007, jumătate sunt în domeniul imobiliar. Alte sectoare care au atras investitori au fost serviciile financiare, retail și farmaceutic", a declarat Wilson Balachandra, partener în cadrul KPMG. El a precizat că și sectorul tehnologiei, cel al clinicilor private și al materialelor de construcții au reprezentat ținte pentru investitori.

În ceea ce privește activitatea pe piața fuziunilor și achizițiilor în 2008, reprezentantul KPMG a precizat că va fi în continuare foarte intensă. Potrivit acestuia, în 2008 domeniile de interes pentru achiziții și fuziuni vor fi cel imobiliar, farmaceutic, distribuție, servicii financiare-asigurări și leasing, materiale de construcții.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului