Prima pagină » Știri » Polițiști de la Aeroportul Timișoara, cercetați în legătură cu verificarea actelor unor turiști

Polițiști de la Aeroportul Timișoara, cercetați în legătură cu verificarea actelor unor turiști

Conducerea Poliției de Frontieră a cerut cercetarea prealabilă a turei care a fost de serviciu la punctul de trecere a frontierei de pe Aeroportul "Traian Vuia" - Timișoara, miercuri, după ce ziarul Gândul a informat că nu au verificat actele unui grup de turiști întors din Grecia.

Conducerea Poliției de Frontieră a cerut cercetarea prealabilă a turei care a fost de serviciu la punctul de trecere a frontierei de pe Aeroportul "Traian Vuia" – Timișoara, miercuri, după ce ziarul Gândul a informat că nu au verificat actele unui grup de turiști întors din Grecia.

Potrivit unui comunicat de vineri al Poliției de Frontieră, șeful instituției, chestorul principal Nelu Pop, a dispus, în regim de urgență, Corpului de Control din cadrul IGPF, cercetarea prealabilă a întregii ture de lucru aflată în serviciu miercuri, în Punctul de Trecere a Frontierei "Traian Vuia" – Timișoara, precum și efectuarea unei anchete interne, în acest punct de trecere a frontierei.

"Ofițerii Corpului de Control din cadrul IGPF au la dispoziție 48 de ore pentru a prezenta conducerii Poliției de Frontieră Române un raport detaliat, atât în ceea ce privește situația creată în data de 22.08.2007, cât și referitor la modul de îndeplinirea atribuțiilor specifice de către toți lucrătorii din cadrul PTF Aeroport Internațional Traian Vuia", se arată în comunicat.

Potrivit Poliției de Frontieră, în situația în care se va stabili vinovăția polițiștilor de frontieră aflați în tura de serviciu de miercuri, vor fi dispuse măsuri drastice, inclusiv eliberarea din funcția publică deținută. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică