Prima pagină » Știri » NINSORI pe Valea Prahovei. Utilajele de deszăpezire intervin pe DN1 și DN1A

NINSORI pe Valea Prahovei. Utilajele de deszăpezire intervin pe DN1 și DN1A

NINSORI pe Valea Prahovei. Utilajele de deszăpezire intervin pe DN1 și DN1A
Mai multe utilaje de deszăpezire acționează, duminică seară, pe DN1 și DN1A, în zona de nord a județului Prahova, unde ninge, iar zăpada a început să se aștearnă pe carosabil, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Mai multe utilaje de deszăpezire acționează, duminică seară, pe DN1 și DN1A, în zona de nord a județului Prahova, unde ninge, iar zăpada a început să se aștearnă pe carosabil, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Duminică seară a început să ningă în zona de nord a județului Prahova, la granița cu județul Brașov, astfel încât pe DN1, în zona stațiunilor Azuga, Bușteni și Sinaia și pe Drumul Național 1A, în zona localităților Cheia și Măneciu, pe carosabil s-a așternut un strat de zăpadă de un centimetru.

Potrivit reprezentanților Poliției Prahova, mai multe utilaje de deszăpezire intervin pe cele două drumuri naționale. Astfel, pe DN1 se împrăștie material antiderapant, în timp ce pe DN1A un utilaj împrăștie antiderapant, iar un alt utilaj cu lamă intervine pentru îndepărtarea zăpezii, fără să fie înregistrate blocaje în trafic.

Și în județul Brașov a început să se depună zăpadă pe DN1 și DN73A, la Predeal, însă nici acolo nu au fost semnalate probleme în trafic.

În schimb, zăpada și viscolul au creat probleme în județele Suceava și Neamț.

Astfel, circulația rutieră a fost închisă, duminică seară, pe DN17A Câmpulung Moldovenesc – Rădăuți, din cauza zăpezii care s-a depus pe carosabil, traficul fiind redirecționat pe drumul Gura Humorului-Suceava-Rădăuți sau Gura Humorului-Păltinoasa-Solca.

De asemenea, la ora 19.30 a fost restricționată circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone pe toate drumurile din județul Suceava, din cauza ninsorii abundente și a zăpezii care s-a depus pe carosabil. Potrivit Poliției Suceava, tirurile care vin din Ucraina sunt oprite în parcările sau în locuri amenajate de pe marginea drumurilor, inclusiv până în orașul Siret.

Pe DN2E Fălticeni – Păltinoasa și pe DN17 Suceava – Gura Humorului se circulă cu dificultate din cauza zăpezii, aceeași situație fiind și pe DN2 Suceava – Siret, în zona Bălcăuți, unde două tiruri derapaseră, blocând traficul.

Prefectul de Suceava, Sorin Arcadie Popescu, declara corespondentului MEDIAFAX că secțiile de Drumuri Naționale ale CNANDR din județ acționează cu utilajele din dotare, în condițiile în care contractele cu firmele de deszăpezire s-au încheiat la 31 martie, autoritățile sucevene solicitând suplimentarea cu utilaje de la secțiile din județele Botoșani și Vaslui.

În județul Neamț, pe DN15B, pe tronsonul Poiana Largului – Pipirig, unde mai multe tiruri nu mai puteau înainta din cauza zăpezii depuse pe carosabil, s-a acționat cu utilaje de deszăpezire și de împrăștiere a materialului antiderapant, iar autovehiculele și-au continuat drumul.

Meteorologii au emis o avertizare cod galben de ploi, lapoviță, ninsori și vânt puternic în 20 de județe ale țării, valabilă de duminică, ora 18.00 până luni la ora 15.00.

În Transilvania, Moldova și în zona montană, în seara zilei de duminică și în noaptea de duminică spre luni precipitațiile vor fi sub formă de lapoviță și ninsoare. Vântul va avea intensificări cu viteze de peste 60 de kilometri pe oră, îndeosebi în estul țării, și de peste 80-90 de kilometri pe oră la munte.

De asemenea, duminică vor fi ploi însemnate cantitativ la munte, precum și în centrul și estul țării, local putând depăși 20 – 25 de litri pe metru pătrat.

Avertizarea cod galben este valabilă pentru județele Maramureș, Suceava, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Harghita, Neamț, Iași, Mureș, Bacău, Vaslui, Sibiu, Brașov, Covasna, Vrancea, Galați și parțial în Vâlcea, Argeș, Dâmbovița, Prahova și Buzău.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit un pod cosmic care leagă două galaxii pitice