Prima pagină » Știri » Tăriceanu nu consideră necesară o remaniere guvernamentală

Tăriceanu nu consideră necesară o remaniere guvernamentală

Premierul Călin Popescu Tăriceanu a declarat, sâmbătă, la Iași, că nu consideră necesară o remaniere guvernamentală. "Remanierea o decide premierul, iar eu nu consider în acest moment că trebuie făcută", a afirmat șeful Executivului, într-o conferință de presă.

Premierul Călin Popescu Tăriceanu a declarat, sâmbătă, la Iași, că nu consideră necesară o remaniere guvernamentală.

"Remanierea o decide premierul, iar eu nu consider în acest moment că trebuie făcută", a afirmat șeful Executivului, într-o conferință de presă.

Liderul liberal, premierul Călin Popescu Tăriceanu, este presat de "masa critică" a vicepreședinților PNL să procedeze la o remaniere guvernamentală "cât mai rapid", în pofida faptului că, până după alegerile europarlamentare din 25 noiembrie, acesta refuză să aducă în discuție acest subiect.

Tonul criticilor la adresa propriului guvern l-au dat doi dintre vicepreședinții cu notorietate ai PNL, deputatul Crin Antonescu și senatorul Norica Nicolai. "Guvernul trebuie și poate să rămână în fruntea țării, dar, după opinia mea – și asta este o discuție pe care o vom purta cât de curând în partid -, cred că trebuie să discutăm serios, inclusiv despre remaniere", a declarat Crin Antonescu.

La rândul său, Norica Nicolai a spus că remanierea trebuie făcută cât mai repede, dar că este necesară și o regândire a activității Guvernului, refuzând însă să dea nume de miniștri care ar putea fi vizați de remaniere. De asemenea, vicepreședintele Puiu Hașotti a vorbit nu de puține ori despre deficiențele înregistrate la nivelul Executivului, vorbind chiar și despre "miniștrii-papagali", în cadrul unei ședințe a Biroului Politic Central al PNL. Și senatorul Radu Stroe consideră că ar fi "utilă" remanierea Guvernului. Primarul Bacăului, Romeo Stavarache, membru în BPC, a declarat că ar trebui să se facă remanierea, dar după 25 noiembrie.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu