Prima pagină » Știri politice » Băsescu a dat guvernul pe mâna „copilotului imatur” care face ca „maimuțica”. Istoricul declarațiilor președintelui despre Victor Ponta

Băsescu a dat guvernul pe mâna „copilotului imatur” care face ca „maimuțica”. Istoricul declarațiilor președintelui despre Victor Ponta

Băsescu a dat guvernul pe mâna
"Imatur", "maimuțică", "copilotul"care nu poate conduce o țară, așa l-a caracterizat în ultimii ani Traian Băsescu pe Victor Ponta.

„Imatur”, „maimuțică”, „copilotul”care nu poate conduce o țară, așa l-a caracterizat în ultimii ani Traian Băsescu pe Victor Ponta, cel pe care astăzi l-a desemnat premier în locul lui Mihai Răzvan Ungureanu al cărui guvern a fost demis prin aprobarea moțiunii de cenzură.
În urmă cu an, șeful statului spunea, referindu-se la posibilitatea căderii guvernului prin aprobarea unei moțiuni de cenzură, că Victor Ponta nu are maturitatea de a fi prim-ministru, în niciun caz în mandatul său, liderul PSD fiind „un om care n-are calități să conducă o mașină lungă de trei metri.
„Sunt obligat de Constituție să am consultări cu toate partidele și le-aș avea dacă ar cădea Guvernul la moțiune. Dar domnul Ponta este copilot la o mașină. Dânsul mai participă la raliuri și are sponsori necunoscuți, deși se prezintă a fi un soi de fată mare, de Fecioara Maria. Cu sponsorii ăștia necunoscuți a reușit să ajungă copilot. El stă în dreapta conducătorului. Cum poți să conduci țara când la o mașină ești doar copilot? Deci un om care n-are calități să conducă o mașină lungă de trei metri. Este copilot în mașina aia, nu-i dă nimeni volanul în mână. Poți să-i dai țara în mână? Deci nu cred că domnul Ponta are maturitatea necesară să fie prim-ministru al României, nu în mandatul meu de președinte al României. Un președinte trebuie să fie responsabil când desemnează un prim-ministru”, spunea Băsescu, la postul public de televiziune.
Tonul președintelui când venea vorba de omul pe care l-a desemnat astăzi premier nu era altul nici în 2010, când spune despre Victor Ponta că este obraznic și „lingea preșul” biroului său de la Cotroceni pentru a fi susținut. Mai mult, afirma președintele, Victor Ponta făcea ca „maimuțica” pentru a fi pe placul pesediștilor. 

„La mine în birou, acest Ponta, care azi vituperează împotriva președintelui, era ca un preș care întreba: ar fi bine să candidez la Primăria Capitalei, m-ați putea sprijini? I-am spus: nu candida că nu ai șanse, dându-i de înțeles că nu o să-l sprijin. Tot el discuta înainte de alegeri un portofoliu de ministru, prin ieșirea din PSD, înainte de alegerile din partidul lor. Acest Victor Ponta, pe care-l vedeți țipând. Nu mai pot să-i mai tolerez obrăznicia, când văd câte parale face”, afirma Băsescu, în 2010.
„Victor Ponta e în stare să vină să lingă preșul să-l fac primar general. E un tip care face frumos ca să-l agreeze Năstase, Hrebenciuc să nu-l schimbe din fruntea partidului. Victor Ponta trebuie să facă frumos ca maimuțica, să placă la foarte mulți din PSD. Lui i se pare că a fi obraznic, impertinent, ajută la ceva. Până acum credeam că doar fața îl arată imatur, dar prin comportament arată că nu numai fața îl arata imatur, ci chiar fondul lui”, comenta șeful statului la vremea respectivă.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ungaria, măsuri extreme pe Dunăre pentru Paks: 150.000 de metri cubi de piatră și barje pregătite de scufundare
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
Fenomen SPECTACULOS astăzi! Eclipsa de Soare poate fi observată din România. Care sunt cele mai bune locuri
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu