Prima pagină » Știri politice » Ponta îi răspunde lui Băsescu: „Eu mă voi duce la Consiliul European. Scandalul o să se termine”

Ponta îi răspunde lui Băsescu: „Eu mă voi duce la Consiliul European. Scandalul o să se termine”

Ponta îi răspunde lui Băsescu:
Premierul Victor Ponta a răspuns categoric la declarația președintelui, după ce acesta l-a criticat și l-a acuzat de demagogie, spunând, încă o dată, că el va merge la Consiliul European pe 28 iunie.

Premierul Victor Ponta susține că el va merge la Consiliul European pe 28 iunie și că a primit o invitație în acest sens.

Întrebat și de posibilitatea ca Traian Băsescu să fie suspendat, în urma deciziei Comisiei Juridice de astăzi referitoare la hotărârile Parlamentului care nu vor mai putea fi contestate la CCR, premierul a adăugat că discuțiile în contradictoriu se vor încheia.”Suspendarea nu e o temă ridicolă, este foarte serioasă. Sunt convins că nu se va ajunge la suspendarea președintelui, cel puțin nu din motivul reprezentării la Consiliul European, pentru că eu voi merge la Consiliul European pe 28 iunie și atunci scandalul se va termina”, a declarat Ponta, amintind că el deja a primit invitația oficială din partea forului european și nu va renunța.

Totodată, primul ministru al României i-a atras atenția președintelui pentru că nu a analizat bine situația. „Președintele este într-o eroare evidentă. Nu contestă nimeni atribuțiile președintelui, toți au dreptul de participare la Consiliul European. Dar dacă Traian Băsescu se uită pe lista de participare, o să vadă că toți sunt prim-miniștri. Dacă ar fi făcut o comparație cu celelalte guverne ale României, atunci ar fi văzut că este o practică, pe care eu o consider greșită”, a mai spus Ponta.

Deși a subliniat faptul că nu va mai răspunde la eventualele atacuri ale președintelui, președintele PSD i-a mai dat o replică înțepătoare președintelui. „Sunt obligat să mă comport ca un prim-ministru, chiar dacă Traian Băsescu nu se comportă ca un președinte”, a încheiat el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
HOROSCOP 22 ianuarie. Pot apărea cheltuieli neprevăzute pentru o zodie, iar alți nativi sunt favorizați în plan emoțional
Digi24
„Tăceţi din gură”. Apropiat al lui Donald Trump, răbufnire la adresa liderilor europeni pe tema Groenlandei: „M-am săturat”
Cancan.ro
După Cătălin Măruță, a fost dată afară și ea de la Pro TV: ”Lacrimi foarte multe”
Prosport.ro
FOTO. Despărțirea anului. Milionarul a plecat din casa unde locuia cu soția influencer
Adevarul
Decriptarea discursului lui Trump la Davos. Ce înseamnă noua paradigmă globală pentru România
Mediafax
Cine ar putea fi viitorul AMBASADOR al României în SUA. Numele-surpriză vehiculat
Click
Cât plătește o româncă stabilită în Spania la curent, iarna: „Noi ne încălzim cu calorifere electrice”
Digi24
Ce ar însemna ca UE să vândă titlurile de stat care reprezintă 50% din datoria SUA. „O recesiune cum nu au avut în 250 de ani”
Cancan.ro
Câți bani i-a dat Pro TV eliminatului Nicolae Lupșor pentru cele 3 săptămâni la Desafio
Ce se întâmplă doctore
Cine este Patricia Vizitiu, handbalista de succes care a intrat în competiția Survivor 2026! Cine e tatăl ei celebru?
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
„Țeapă” la închirieri auto: A plătit pentru premium, a primit o mașină de buget
Descopera.ro
Un fenomen cosmic prezis de Einstein, confirmat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ștrulă: – Nu mai pot! Nevastă-mea vrea să facem dragoste în fiecare zi!
Descopera.ro
„Dacă europenii nu vor să ne dea Groenlanda, noi ne vom aminti”, a avertizat Donald Trump