Prima pagină » Știri externe » Israelul vrea să demoleze mai multe sate palestiniene din Cisiordania

Israelul vrea să demoleze mai multe sate palestiniene din Cisiordania

Israelul vrea să demoleze mai multe sate palestiniene din Cisiordania
Guvernul israelian caută sprijinul justiției pentru a demola opt sate palestiniene din Cisiordania, motivul fiind acela că ele se află într-o zonă de care armata israeliană are nevoie să se antreneze, potrivit unor documente juridice, relatează AFP.

Guvernul israelian caută sprijinul justiției pentru a demola opt sate palestiniene din Cisiordania, motivul fiind acela că ele se află într-o zonă de care armata israeliană are nevoie să se antreneze, potrivit unor documente juridice, relatează AFP.

Într-un răspuns adresat Curții Supreme israeliene, care a solicitat explicații cu privire la ordinele de demolare a unor sate, Guvernul a susținut duminică faptul că aceste ordine se referă la unle structuri permanente construite de palestinieni în zone care serveau la antrenamente pentru trageri, civililor fiindu-le intezis să construiască în acele locuri.

„Suntem de acord să acordăm acces palestinienilor în zona de tragere, pentru a se ocupa de pământurile și animalele lor, atunci când nu se desfășoară exerciții (în timpul sfârșitului de săptămână, și a sărbătorilor din Israel)”, potrivit documentului, în care se adăuga că fermierii palestinieni vor avea acces la pământurile lor două luni suplimentare pe an, acestea urmând a fi stabilite.

Asociația pentru Drepturile Civice din Israel (ACRI) a cerut Curții Supreme să împiedice demolarea satelor Majaz, Tabban, Safa, Fakhit, Halawa, Merkez, Jenba și Kherba.

Distrugerile ar provoca „un dezastru umanitar imediat pentru aproximativ 2.000 de persoane”, a menționat organizația israeliană pentru apărarea drepturilor omului.

„Mulți dintre locuitori s-au născut și au crescut în aceste sate, în familii care trăiesc acolo de mai multe decenii, înainte chiar de 1967”, a adăugat ACRI, făcând referire la debutul ocupației israeliene a Cisiordaniei, odată cu Războiul celor Șase Zile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, ”tras de urechi” de reprezentantul Rusiei la ONU pentru declarațiile despre dronă: ”Face...”
Digi24
Discuție telefonică tensionată între Trump și Netanyahu. Liderul SUA către premierul israelian: „Ai fi în închisoare dacă nu aș fi eu”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță „potop” în Capitală: 12 zile consecutive de ploaie în București
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
Ce urmează după expulzarea consulului rus. Un analist de politică externă explică pașii diplomatici pe care îi poate face România
Mediafax
Rusia despre explozia de la Galați: „O dronă rusească făcea praf blocul”
Click
Mihai Trăistariu, mărturisire sinceră despre un moment controversat din carieră: „Am șters poza în două minute”
Digi24
„Nu ne mai putem permite acest război”. Tensiuni majore la Moscova din cauza cheltuielilor militare
Cancan.ro
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Monica Gabor din America! Fosta lui Columbeanu duce o viață luxoasă, după ce a renunțat la viața publică
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Accesorii auto ieftine în magazinele Action din România: ce merită cumpărat
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit un virus gigantic care se reproduce într-un mod complet unic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Psiholog: – Bulă, înainte să începem terapia, o singură întrebare mai am!
Descopera.ro
Un viitor sumbru: Omenirea ar putea înregistra o scădere drastică a populației până în 2064