Prima pagină » Economic » SCANDAL POLITIC la Atena după ce fostul șef al ATEbank a transferat în străinătate 8 milioane de euro

SCANDAL POLITIC la Atena după ce fostul șef al ATEbank a transferat în străinătate 8 milioane de euro

SCANDAL POLITIC la Atena după ce fostul șef al ATEbank a transferat în străinătate 8 milioane de euro
Un nou scandal politic a izbucnit la Atena după ce fostul director general al băncii de stat ATEbank a recunoscut că a transferat în străinătate 8 milioane euro din economiile personale pentru a cumpăra o proprietate în Londra, cu câteva luni înainte ca instituția de credit să declare insolvența.

Un nou scandal politic a izbucnit la Atena după ce fostul director general al băncii de stat ATEbank a recunoscut că a transferat în străinătate 8 milioane euro din economiile personale pentru a cumpăra o proprietate în Londra, cu câteva luni înainte ca instituția de credit să declare insolvența, informează Mediafax.

Theodoros Pantalakis, bancherul implicat în scandal, a negat vehement că ar fi comis vreo neregulă, subliniind pentru siteul elen de știri Realnews că a declarat în 2011 tranzacția și a plătit impozitele aferente, potrivit Financial Times (FT).

„Sunt în vacanță și nu vreau să spun mai multe înainte de a mă reîntoarce la Atena”, a declarat Pantalakis pentru FT, de la vila sa de pe insula Paros.

O sursă apropiată discuțiilor a afirmat că bancherul va fi audiat în luna august de o comisie parlamentară privind cei trei ani ca șef al ATEbank.

Zeci de greci bogați, printre care politicieni, bancheri sau proprietari de companii de transporturi maritime, au cumpărat în ultimii trei ani proprietăți de lux la Londra pentru a-și proteja averile de criza tot mai profundă din Grecia, unde populația este afectată de măsuri dure de austeritate.

Guvernatorul băncii centrale, George Provopoulos, a declarat că instituția a transmis autorităților fiscale datele acestor tranzacții.

„Nimeni nu a sugerat că domnul Pantalakis ar fi trimis banii în străinătate prin metode ilegale. La mijloc este o chestiune de etică, din moment ce la acea dată era director general al unei mari bănci de stat, într-o perioadă de criză financiară și economică”, a comentat o sursă bancară.

Pantalakis a demisionat în luna iulie de la șefia ATEbank, după ce Piraeus Bank a cumpărat activele performante ale instituției pentru 95 milioane euro, o primă tranzacție spre consolidarea sectorului bancar elen.

Bancherul s-a opus cu îndârjire deciziei guvernului de a privatiza banca, solicitând revigorarea ATEbank printr-o injecție de capital de 4,6 miliarde euro de la Fondul Elen de Stabilizare Financiară, vehicul de recapitalizare bancară finanțat prin acordul de 130 miliarde euro convenit de Atena cu FMI, UE și Banca Centrală Europeană.

Pantalakis va fi întrebat, la audieri, de către parlamentarii opoziției, și despre împrumuturile de peste 150 milioane euro acordate de ATEbank principalelor partide politice, aflate acum la putere. Împrumuturile au avut garanții colaterale insuficiente și au rămas neplătite cât timp banca a fost sub conducerea sa, potrivit analiștilor. Tot analiștii subliniază împrumuturile de 130 milioane euro luate de fondul de pensii al ATEbank în timpul mandatului lui Pantalakis, sume utilizate pentru plata obligațiilor către foști angajați în contextul pierderilor tot mai ridicate ale instituției de credit.

El este acuzat și că nu a reușit să privatizeze companiile controlate de stat prin ATEbank, care au atras interesul câtorva companii importante din Grecia și din Europa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump spune că nu se opune livrării de petrol rusesc către Cuba, în ciuda blocadei SUA
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Cum să obții o viză de aur în Europa în 2026. Prețuri și reguli în țări cheie
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Ce mesaj i-a trimis un șofer BOLT, supărat că s-a scumpit benzina, unui client care tocmai comandase o cursă
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cum să obții o promovare la serviciu fără să pari că te lauzi