Prima pagină » Actualitate » Alertă cu bombă într-un liceu din Timișoara. Peste 100 de elevi și profesori au fost evacuați

Alertă cu bombă într-un liceu din Timișoara. Peste 100 de elevi și profesori au fost evacuați

Alertă cu bombă într-un liceu din Timișoara. Peste 100 de elevi și profesori au fost evacuați
Alertă cu bombă la Curtea de Apel București! Clădirea a fost evacuată și traficul restricționat

Este alertă cu bombă într-un liceu din Timișoara. Peste 100 de elevi și profesori au fost evacuați, după ce o persoană a sunat la 112 și a anunțat că în unitatea de învățământ a fost plasat un obiect pirotehnic.

„Astăzi (marți- n.red.), 22 noiembrie a.c., în jurul orei 12:39, polițiștii Secției 1 Urbane Timișoara au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că în incinta liceului situat pe bulevardul Revoluției din 1989 din municipiul Timișoara s-ar afla o bombă”, a transmis Poliția Timiș.

Imediat, la fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de poliție și echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, jandarmi, pompierii și echipaje medicale pentru stabilirea situației de fapt.

Peste 100 de persoane au fost evacuate din incinta liceului.

„Polițiștii efectuează verificări pentru verificarea veridicității celor sesizate și pentru identificarea apelantului”, conform sursei citate.

Și luni fost alertă la un liceu din Timișoara

A fost alertă cu bombă și luni după-amiază, la Liceul Teologic Romano-Catolic Gerhardinum din Timișoara. Un adolescent a fost cel care a anunțat la 112 că a fost plasată o bombă în clădire, situată pe strada Piața Regina Maria, iar elevii şi profesorii au fost evacuaţi de urgență.

„Imediat, la fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de poliție, echipa priotehnică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, pompierii și echipaje medicale pentru stabilirea situației de fapt, persoanele din incinta liceului fiind evacuate”, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Timiș, prin intermediul unui comunicat.

În urma verificărilor s-a stabilit că este o alarmă falsă, iar apelantul – un tânăr în vârstă de 17 ani – urmează să fie sancționat contravențional.

Un elev de 16 ani, autorul mai multor alerte cu bombă în Timișoara

Recent, la începutul lunii septembrie, autoritățile din Timișoara au fost în alertă după un apel telefonic care a anunțat plasarea unui dispozitiv exploziv în plin centru al orașului, la sediul Diecezei Româno-Catolice din Centrul Istoric. Ulterior au anunțat că au identificat apelantul, un personaj cunoscut localnicilor.

Autorul alertei cu bombă a fost atunci un un elev de 16 ani care a mai pus pe jar autoritățile în luna mai, când a anunțat plasarea unui dispozitiv exploziv la magazinul Bega, iar în ianuarie susținea la numărul de urgență că este o bombă la Liceul Catolic din Timișoara.

Recomandarea video

Mediafax
Meteorologii ANM anunță ploi și ninsori în mai multe zone din țară
Digi24
Prima reacție a Rusiei după ce Donald Trump a ordonat atacul asupra Venezuelei
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România în 2026. O garsonieră se închiriază cu doar 31€ (160 lei) pe lună
Prosport.ro
Unde a petrecut Gigi Becali noaptea de Revelion. Ce a cerut de mâncare la primele ore din 2026
Adevarul
Afacerea care câștigă teren în România. O familie întoarsă din Germania a făcut profit dintr-o cultură atipică: „Devin rapid o necesitate în alimentație”
Mediafax
Ce este Delta Force, unitatea de elită implicată în misiunea de capturare a lui Nicolas Maduro
Click
Românii care riscă să fie nevoiți să-și vândă locuințele: „Va fi o schimbare a comportamentului proprietarilor”
Digi24
Ce acuzații le aduc Statele Unite lui Maduro și soției sale. „Vor înfrunta întreaga furie a justiției americane””
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
6 orașe „pierdute” pe care arheologii nu le-au găsit niciodată
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Daniel Kahneman și teoria deciziilor: cum ne influențează mintea în alegeri