Prima pagină » Actualitate » Un bărbat dat în urmărire de 8 ani pentru că a fost condamnat pentru viol, prins de polițiști din greșeală. Agenții făceau un control de rutină în trafic

Un bărbat dat în urmărire de 8 ani pentru că a fost condamnat pentru viol, prins de polițiști din greșeală. Agenții făceau un control de rutină în trafic

Un bărbat dat în urmărire de 8 ani pentru că a fost condamnat pentru viol, prins de polițiști din greșeală. Agenții făceau un control de rutină în trafic

Un bărbat de 42 de ani dat în urmărire pentru că a fost condamnat pentru viol, prins de polițiști din greșeală. Individul a fost prins de agenții din București care făceau un control de rutină în trafic.

Surse apropiate anchetei spun că este vorba despre Ilie Barbu, din Teleorman. Pe numele lui erau emise două mandate de arestare pentru viol. El a fost condamnat la 10 ani de închisoare, în 2014 și 2015.

„Duminică, 30 octombrie a.c., polițisti din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Brigada Rutieră, aflându-se în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat un bărbat, în vârstă de 42 de ani, urmărit pentru săvârșirea infracțiunilor de viol si tentativă la omor”, a transmis, luni, Poliția Capitalei.

Duminică, în jurul orei 10.30, politiști din cadrul Brigăzii Rutiere, în timp ce se aflau pe o stradă din Sectorul 2, au oprit pentru control un autoturism, în care se aflau două persoane.

Condamnat la 10 ani pentru viol

„Procedând la legitimarea și verificarea acestora, conducătorul auto a furnizat date false cu privire la identitatea sa. Ulterior, din verificările efectuate, s-a constatat că pe numele bărbatului figurează două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, unul de 10 ani pentru săvârșirea infracțiunii de viol, emis de Tribunalul București în anul 2014, iar altul tot de 10 ani pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la omor, emis de Tribunalul București, în anul 2015”, conform Poliției Capitalei.

Bărbatul a fost dus la sediul Brigăzii Rutiere și apoi a fost predat polițiștilor Secției 6 Poliție, în vederea încarcerării acestuia într-un penitenciar.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
De ce a tăcut Vladimir Putin când a fost provocat de Donald Trump în legătură cu Venezuela: „Totul este subordonat acestui obiectiv”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Liderii politici din Groenlanda spun clar și răspicat: „Nu vrem să fim americani”