Prima pagină » Actualitate » Tucă: Dacă aceste alegeri se desfășoară, înseamnă că o să iasă omul sistemului/Cristoiu: La ora actuală, Bruxelles-ul aplaudă

Tucă: Dacă aceste alegeri se desfășoară, înseamnă că o să iasă omul sistemului/Cristoiu: La ora actuală, Bruxelles-ul aplaudă

Luiza Dobrescu
16:19

Ion Cristoiu: Numirea lui Bănescu la CNA spune clar că nu are nicio legătură cu meritocrația

Numirea lui Bănescu la CNA spune clar că numirea nu are nicio legătură cu meritocrația. S-a discutat în Guvern numirea asta?

16:14

Ion Cristoiu: Pentru dezastrul din CNA, de vină este numai Marcel Ciolacu

Georgică Severin nu a votat în cadrul acelei decizii CNA, de scoatere a emisiunii lui Marius Tucă, de pe youtube.

Pentru dezastrul din CNA, de vină este numai Marcel Ciolacu. Nu trebuia să-i pună pe – ăia. În sine, structura CNA-ului este făcută să fie echilibrată. S-a făcut pe cumetrie, numirea.

16:11

Ion Cristoiu: Rușii au fost de acord cu intrarea în NATO

Probabil că se va impune și o mică dezarmare la noi. Rușii au fost de acord cu intrarea în NATO. Problema este că atunci când ne-au pus scutul, am devenit ostili.

Eu încerc să înțeleg dușmanul. Dacă vrei să faci pace, trebuie să înțelegi și pe adversar.

16:08

Ion Cristoiu: Cred că acum Zelenski face tot ce face ca să fie reales

Cred că acum Zelenski face tot ce face ca să fie reales. Și apoi face pact. În istoria omenirii, s-au pierdut și războaie juste. Dacia a  pierdut războiul?

De fapt, n-a fost un război între Ucraina și Rusia. Dacă era, Kievul era…În niciun caz nu pot să treacă dincolo, că dau de ucraineni. Nu-i considerați pe ruși, la ora actuală, mongoli. Ei chiar vor să trăiască.

15:59

Ion Cristoiu: Administrația Biden a pierdut în fața Rusiei, în Ucraina

Ancheta din New York Times: factorul decizional american era implicat în ceea ce numesc „lanțul uciderii”. Ucrainenii au lovit nava-amiral Moscova, administrația Biden a luat-o razna pentru că se trecuse o linie și nu se știa cum vor reacționa rușii.

Deși americanii au fost implicați în bătălie-bătălie, cu toate acestea, rușii au luat 20%. Administrația Biden a pierdut în fața Rusiei, în Ucraina.

În lume, forțele binelui nu înving întotdeauna. Ce se poate face? Rușii sunt acolo. Au 20%.

15:40

Marius Tucă: Vezi c-o să-ți cadă și ție emisiunea

Atâta timp cât există starea de după lovitura de stat, nu se poate întâmpla nimic. Dacă aceste alegeri se desfășoară, înseamnă că o să iasă omul sistemului.

Simion e lăsat să candideze. Fals, din punctul meu de vedere.

15:37

Marius Tucă: Din punctul meu de vedere, nu sunt legale alegerile astea

Din punctul meu de vedere, nu sunt legale alegerile astea. Sincer.

Mai crește cu câteva grade temperatura apei, până dă în foc.

15:35

Marius Tucă: Noi suntem încă în sala motoarelor

Noi suntem încă în sala motoarelor, pe Titanic(apropo de afirmația lui Ion Cristoiu). Când o să ajungem pe punte, putem să emitem pretenția că putem schimba lucrurile. Și când vom ajunge, se scufundă.

15:33

Ion Cristoiu: Toată presa de coțofene e de partea lui Macron

Toată presa de coțofene e de partea lui Macron.

15:29

Marius Tucă: Alegerile alea au fost suspendate cu totul

Eu zic că lucrurile se pot schimba. Dacă aveam rețeta, le schimbam în seara asta.

Alegerile alea au fost suspendate cu totul. Dacă era vreo problemă, anulai primul tur și candidau din nou oamenii ăia. Totul a fost pus la cale ca să fie scos Călin Georgescu.

De ce nu s-au strâns din nou în cursă, dacă erau alegeri corecte?

15:26

Marius Tucă: Să vină CNA să-i șteargă postarea

Să vină CNA să-i șteargă postarea(n.r. Traian Băsescu). Toate postările.

În România, totuși, au fost furate niște alegeri. A fost scos un candidat din cursă. E cel mai grav fapt.

15:23

Ion Cristoiu: Nicio revoluție din istorie nu s-a făcut fără trădarea din interiorul sistemului

Nicio revoluție din istorie nu s-a făcut fără trădarea din interiorul sistemului.

Ceaușescu murea în patul lui dacă din interiorul sistemului nu făcea un pas înapoi.

Noi n-am avut democrație. Eu nu cred în democrație, din calitatea mea de comunist.

15:21

Marius Tucă: Instituția aia, prin tot ce fac ei, e pentru o mână de oameni

Instituția aia(CNA), prin tot ce fac ei, e pentru o mână de oameni. Pentru cei care au sute de milioane de urmăritori.

Tot ce se întâmplă în Europa, se întâmplă în România. România e un experiment, aș putea spune.

15:17

Ion Cristoiu: Nu există democrat autentic. S-a născut cu tendințe dictatoriale

Nu există democrat autentic. S-a născut cu tendințe dictatoriale. La noi, democrația a fost impusă de marile puteri care aveau interesul.

Ai noștri, la ora actuală.. Întotdeauna, guvernele pesediste erau amenințate de Bruxelles. La ora actuală, Bruxelles-ul aplaudă.

15:15

Marius Tucă: Turul doi înapoi înseamnă o întoarcere la democrație

Turul doi înapoi înseamnă o întoarcere la democrație, în România. Ca să se întâmple turul doi înapoi, trebuie să ne luăm țara înapoi.

Cred că și în Franța se întâmplă același lucru(n.r Marie Le Pen).

14:55

Marius Tucă: Băsescu este cel mai avizat să spună asta

Cred că Băsescu este cel mai avizat să spună asta. A fost 10 ani președintele României și știe foarte exact cum funcționează aceste mecanisme. El este cel mai îndreptățit să spună că nu există nicio probă.

„Ai Aflat! cu Ionuț Cristache” începe luni, 31 martie, live pe Gândul. Invitatul emisiunii este Ion Cristoiu, scriitor și publicist. 

Urmăriți emisiunea live pe  Facebook și YouTube Gândul, de la ora 15.00.

CITEȘTE ȘI:

Doru Bușcu: România nu are CANALE directe cu Administrația Trump. Familia președintelui SUA poate fi abordată

Marius Tucă, reacție la cenzura CNA: România a devenit țara în care deciziile se iau în unanimitate/Doru Bușcu: CNA este o instituție politică

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Liderul din UK lăudat de Simion vrea să taie ajutoarele pentru românii din Regat. „Susținătorii AUR nu-și dau seama de adevăratul pericol”
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut