Prima pagină » Actualitate » Anchetă de amploare: Instructor de yoga, discipol al lui Bivolaru, acuzat de trafic de persoane și VIOL / Victimele, obligate să facă videochat

Anchetă de amploare: Instructor de yoga, discipol al lui Bivolaru, acuzat de trafic de persoane și VIOL / Victimele, obligate să facă videochat

Alexandru Tosa

O amplă anchetă are loc în cazul unui „maestru spiritual”, instructor de yoga, care, împreună cu alte patru persoane, ar fi comis infracțiunile de trafic de persoane și viol. Ei au profitat de vulnerabilitatea victimelor și le-ar fi obligat să facă videochat.

Surse din anchetă au spus, pentru GÂNDUL, că în centrul anchetei DIICOT și a Poliției Capitalei, se află Eugen Mîrtz, unul dintre discipolii lui Gregorian Bivolaru.

Așa zisul „maestru spiritual” a fost ridicat de oamenii legii, joi, alături de un întreg grup de sectanți, aceștia urmând să fie audiați.

În total, mascații au descins, joi, la nu mai puțin de 13 adrese din Capitală.

Discipolul lui Bivolaru a racolat 8 victime

Ancheta polițiștilor și procurorilor vizează infracțiunile de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de persoane și viol.

„Investigațiile au relevat existența unui grup infracțional organizat format din cinci suspecți, în scopul comiterii infracțiunii de trafic de persoane, activ în municipiul București începând cu anul 2012.

Acesta era condus de un individ care, sub masca unui maestru spiritual și instructor de yoga, a recrutat opt victime vulnerabile, profitând de lipsa lor de sprijin familial și de o experiență de viață redusă, conform Poliției Capitalei.

Victimele lui Mîrtz, obligate să practice videochat-ul

Victimele au fost exploatate sexual, obligate să producă și să difuzeze materiale pornografice, iar membrii grupului le-au asigurat adăpost în mai multe apartamente din Capitală și logistică pentru activitățile de videochat, inclusiv imobile amenajate și echipament tehnic adecvat.

De asemenea, membrii grupului infracțional au deschis conturi bancare, în numele unor societăți comerciale sau persoane fizice autorizate, pentru colectarea sumelor de bani obținute de persoanele vătămate exercitând, totodată, un control strict al prestațiilor acestora de tip videochat, prin crearea unui “grup de lucru”, unde acestea erau obligate să anunțe momentul începerii/încheierii activității.

Câștiguri de 1,4 milioane de euro!

„Din investigațiile efectuate a mai rezultat că, în vara anului 2019, liderul grupării de criminalitate organizată, profitând de imposibilitatea uneia dintre victime de a-și exprima voința, a întreținut cu aceasta un raport sexual, determinând-o ulterior să nu sesizeze organele judiciare.

Materialul probator administrat în cauză a relevat că suspecții au obținut din activitățile infracționale săvârșite aproximativ 1,4 milioane de euro”, se arată într-un comunicat al Poliției Capitalei.

Audierile se vor desfășura la sediul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală.

La acțiune participă luptători ai Serviciului Acțiuni Speciale, polițiști din cadrul Secțiilor de Poliție 17, 18, 19 și 24 și polițiști din cadrul Serviciului Grupuri Infracționale Violente din cadrul Poliției Capitalei.

De asemenea, activitatea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.

Citește și:

Operațiune „mamut” de combatere a criminalității organizate în România. Peste 230 de PERCHEZIȚII și 223 de mandate de aducere în executare

Bancnote FALSE de 100 de lei, puse în circulație în România. Polițișii au reținut două persoane suspecte, în urma unor percheziţii domiciliare

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele câștigător: RUSIA. Europa riscă să cadă în capcana dronelor
Digi24
Traian Băsescu: „Lucrurile nu trebuie să ne facă să defilăm. Bine că am demonstrat că la o dronă facem față. Urmează testul cu roiul”
Cancan.ro
Prima fotografie cu Rareș Cojoc și noua iubită. Cei doi sunt în vacanță
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie: „Nu vă lăsați păcăliți de imagini!”
Adevarul
A încălcat Nicușor Dan Constituția în negocierile pentru formarea Guvernului? Explicațiile judecătorului Augustin Zegrean
Mediafax
Destinația care NU EXISTĂ pe nicio hartă a stârnit o adevărată OBSESIE
Click
27 iulie, ziua în care Vincent van Gogh s-a împușcat. Lucruri mai puțin știute despre marele pictor
Digi24
Vladimir Putin reaprinde disputa privind granițele Ucrainei: „Va pierde pământurile care au aparținut României, Poloniei și Ungariei”
Cancan.ro
S-a subțiat porția de bani din TV! Din ce mai scoate Dani Oțil profit, după ce încasările din producție s-au prăbușit
Ce se întâmplă doctore
„Ajungeam acasă și plângeam în fiecare zi.” Drama trăită de Marc Cucurella departe de terenul de fotbal: ce diagnostic a primit fiul său
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum setezi Google Maps și Apple Maps pentru cel mai rapid traseu
Descopera.ro
Astronomii ar fi descoperit primul satelit natural în afara sistemului nostru solar. Sau este ceva mai ciudat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai rotund animal?