Prima pagină » Actualitate » Două minore au pus pe jar Poliția din Brașov, după ce au anunțat la 112 că sunt răpite. Cum s-a încheiat operațiunea de căutare a adolescentelor (VIDEO)

Două minore au pus pe jar Poliția din Brașov, după ce au anunțat la 112 că sunt răpite. Cum s-a încheiat operațiunea de căutare a adolescentelor (VIDEO)

O adolescentă a sunat, duminică seară, sunat 112, reclamând că – în timp ce se afla într-un parc din localitatea Tărlungeni din judeţul Braşov, atât ea, cât şi o altă tânără ar fi fost constrânse de către doi bărbaţi să se urce într-o maşină, au anunțat, marţi, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Braşov, citați de hotnews.ro.

După primirea apelului, peste 80 de poliţişti, jandarmi şi poliţişti locali au plecat în căutarea fetelor şi au fost făcute filtre pe şosele.

Poliţiştii le-au identificat pe cele două fete, în vârstă în vârstă de 13 ani, respectiv 15 ani, şi au stabilit că acestea făcuseră o farsă. Ele au găsit pe stradă un telefon mobil cu cartelă funcţională, de pe care au sunat de mai multe ori la 112, „pentru amuzament”.

Cele două fete au fost amendate, pentru alertarea falsă a autorităţilor, iar poliţiştii au deschis un dosar penal pentru „lipsire de libertate în mod ilegal” .

În cauză, cercetările sunt continuate în cadrul dosarului penal constituit, instrumentat sub coordonarea unității de parchet competente, în vederea clarificării stării de fapt, urmând a fi propusă soluție legală la finalizarea anchetei.

​Acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Inspectoratului General al Poliției Române – Direcția Operațiuni Speciale și Unitatea Centrală de Analiză a Informațiilor.

Totodată, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 34/2008 privind organizarea și funcționarea Sistemului național unic pentru apeluri de urgență a fost aplicată o sancțiune contravențională pentru alertarea falsă a agențiilor specializate de intervenție.

În cadrul activităților desfășurate au fost angrenați 74 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov, 4 jandarmi și 3 polițiști locali.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NYT: Care este asul din mâneca Iranului
Digi24
„L-am păcălit pe Putin”: Povestea guvernatorului care a dat peste cap planurile Kremlinului într-o regiune îndepărtată a Rusiei
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Propunerea șefului AIE pentru a reduce dependența de Strâmtoarea Ormuz
Click
Cum se descurcă Andreea Antonescu în America. Dezvăluiri emoționante despre viața de mamă singură
Digi24
Războiul lui Donald Trump cu papa Leon, prin ochii catolicilor MAGA: „Este bine pentru biserică și este bine pentru democrație”
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Delia la începutul carierei sale în muzică! Transformarea prin care a trecut artista este uimitoare. Se poza numai în ipostaze sexy
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Fotoreportaj din China: Mașinile pe care Europa nu le vede și de ce piața auto de acolo surprinde total
Descopera.ro
De ce pâinea îngrașă chiar și când nu o mâncăm în exces?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Musca digitală. Cât de aproape suntem de simularea unui creier?