Prima pagină » Actualitate » Guvernul Ciolacu, felicitat de șefa socialiștilor din Parlamentul European, pentru MĂSURILE fiscale

Guvernul Ciolacu, felicitat de șefa socialiștilor din Parlamentul European, pentru MĂSURILE fiscale

Guvernul Ciolacu, felicitat de șefa socialiștilor din Parlamentul European, pentru MĂSURILE fiscale

Iratxe Garcia Perez, șefa grupului socialist din Parlamentul European, a felicitat guvernul României pentru măsurile fiscale, pe care le consideră drept un gest de „mare responsabilitate”.

„Guvernul României a luat decizia corectă în a venit cu măsuri fiscale care să permită țării să economisească fonduri Europene, să protejeze oamenii, să aplice PNRR și să evite penalitățile impuse de procedura de deficit excesiv începută în 2019. Mare semn de responsabilitate, Marcel Ciolacu”, a scris Iratxe Garcia Perez, într-o postare pe Twitter.

Executivul se reunește, marți, într-o ședință de Guvern, pentru a adopta amendamentele depuse de Parlament la proiectul de lege privind măsurile fiscal bugetare.

Liderii Coaliției, premierul Marcel Ciolacu și președintele PNL, Nicolae Ciucă, s-au întâlnit înaintea ședinței de Guvern cu președintele UDMR, Kelemen Hunor.

Cei trei au discutat despre proiectul de lege privind unele măsuri fiscal-bugetare, înainte de ședința de Guvern, în care va fi luată o decizie cu privire la amendamentele depuse de parlamentari.

Marcel Ciolacu: Sunt obligat să pun interesul României mai presus

Premierul Marcel Ciolacu spune că funcția pe care o deține îl obligă să pună „interesul României mai presus decât interesele unor grupuri nemulțumite” de profit.

Parlamentul se reunește marți, de la ora 18.00, în ședința comună în care Guvernul își asumă răspunderea pe pachetul de măsuri fiscal bugetare.

„Am decis să îmi asum răspunderea în Parlament pe un pachet de măsuri care vizează stoparea risipei bugetare, lupta împotriva evaziunii și reașezarea sistemului fiscal pe baze echitabile. Ca premier, sunt obligat să pun interesul României mai presus decât interesele unor grupuri nemulțumite că fac profituri nu de miliarde de euro, ci “doar” de sute de milioane de euro”, a transmis Marcel Ciolacu, într-o postare pe Facebook.

Sursa foto: Twitter

Recomandarea video

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă