Prima pagină » Actualitate » Mădălin Voicu îl acuză pe Klaus Iohannis de rasism. “Nu a folosit cuvântul țigan, dar am simțit o săgeată!”

Mădălin Voicu îl acuză pe Klaus Iohannis de rasism. “Nu a folosit cuvântul țigan, dar am simțit o săgeată!”

Mădălin Voicu îl acuză pe Klaus Iohannis de rasism. “Nu a folosit cuvântul țigan, dar am simțit o săgeată!”

Mădălin Voicu îl acuză pe Klaus Iohannis de rasism, după ce președintele României a folosit, marți, în cadrul unei conferințe de presă, expresia “trebuie să avem grijă, să nu ne înecăm la mal”, în contextul în care numărul de cazuri noi de COVID-19 a crescut alarmant.

Mădălin Voicu, fiul lui Ion Voicu, unul dintre cei mai mari dirijori și violoniști din România, s-a arătat extrem de deranjat de expresia folosită de Klaus Iohannis, pe care îl acuză de rasism. Artistul mai precizează, totodată, că nu este deloc surprins de declarația șefului statului.

În ultimul timp, domnul președinte are un gen de limbaj să nu îi spun excentric, dar tendențios și subiectiv, indiferent de subiectul pe care îl comentează. Astăzi am auzit o exprimare care sună fals, cel puțin din punctul meu de vedere. Eu, ca muzician, îmi permit să descopăr lucrurile care nu sună curat.

A spus că ‘să nu ne înecăm la mal’. Dacă e să mă iau după proverbul pe care îl știm cu toții, ‘să nu te îneci ca țiganul la mal’, este o chestiune care ține de o greșeală, de o eroare pe care dumnealui a făcut-o.

El nu a pronunțat cuvântul țigan, dar, cunoscând comportamentul, atitudinea și gândirea domniei sale, imediat am simțit o ‘săgeată’ care nu îl onorează, nu îl favorizează, ba din contră, îl îngroapă în aceeași mocirlă în care toate discursurile lui, mai ales cele care sunt cu tentă, îl caracterizează”, a declarat Mădălin Voicu, potrivit stiripesurse.ro.

Mădălin Voicu îl acuză pe președintele României de rasism: “Cred că a spus-o nu din greșeală, ci intenție”

În continuare, Mădălin Voicu susține că președintele României are discursuri false, care sunt sub nivelul unui șef de stat.

Problema este că se coboară la o astfel de formă de exprimare, ceea ce nu mă mai miră și nu cred că mai miră pe cineva. Nu am niciun dubiu că nu știe foarte bine ce a spus. Cred că a spus-o nu din greșeală, ci intenție. Nu mă mai miră nimic în toate falsitățile din discursurile pe care le are. Este sub nivelul la care ar trebuie să fie un președinte de stat. Nu e vina lui că a ajuns acolo, ci a celor care și-au dorit foarte tare să aibă un manechin la Cotroceni”, a mai spus Mădălin Voicu.

Ce a declarat Klaus Iohannis

Vreau să atrag atenția că cifrele din ultima săptămână privind pandemia sunt îngrijorătoare, creșterea e evidentă, presiunea pe secțiile ATI crește. Haideți să nu irosim ce am câștigat până acum prin campania de vaccinare. Campania merge foarte bine. Trebuie să avem grijă să nu ne înecăm la mal”, a spus șeful statului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DIICOT, PERCHEZIȚII DE AMPLOARE în Bihor. Rețea suspectată că exploata persoane vulnerabile
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Salariul minim URCĂ, amenzile se MĂRESC. Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie
Click
Ce s-a întâmplat, de fapt, între Ioana Ginghină și Alexandru Ciucu? Actrița a recunoscut: „Se simțea o atracție”
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Amenda pentru centură, mai mare cu aproape 30 de lei. Cu cât cresc celelalte sancțiuni rutiere
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Procedura chirurgicală populară care schimbă culoarea ochilor îi alarmează pe oamenii de știință