Prima pagină » Video » Mircea Diaconu, invitat la ”ALTCEVA”, despre cum a descoperit teatrul: ”Eu făceam sport și matematică”

Mircea Diaconu, invitat la ”ALTCEVA”, despre cum a descoperit teatrul: ”Eu făceam sport și matematică”

Elena Popescu

Mircea Diaconu, unul dintre cei mai cunoscuți și mai apreciați actori din România, a fost invitatul lui Adrian Artene în cea mai recentă ediție a podcastul ”ALTCEVA”.

Cu acest prilej, Mircea Diaconu a povestit despre prima sa întâlnire cu teatrul, atunci când era doar un adolescent.

”Eu făceam sport. Și sport, și matematică, și fizică. Făceam handbal, eram în echipa școlii și traversam un culoar cu un prosop de gât. Mă duceam la dușuri.

Și trece un profesor tânăr de germană, idolul fetelor și se uită la mine, și zice ia vino încoace. Și mă duc lângă dânsul și zice e bine și mă bagă într-o altă clasă.

Acolo erau șapte fete dintre cele mai grozave și mai minunate ale liceului nostru și un băiat –  nu din clasa mea – care cânta la fluier foarte frumos, azi e preot. Și mă pune lângă băiatul ăla. Eram exact la aceeași înălțime. Perfect, zice el. De acuma, la ora 10:00, vii aici, că facem un montaj literar muzical pentru un concurs între liceele orașului Câmpulung… Și m-am dus, că eu nu comentam”, își aminște Mircea Diaconu cum a început pasiunea sa pentru teatru.

Mircea Diaconu, invitat la podcastul ALTCEVA

A fost ministru al Culturii, profesor universitar, director al unuia dintre cele mai prestigioase teatre din România și, dincolo de orice, unul dintre cei mai iubiți actori români.

Mircea Diaconu a vorbit, la @AltcevacuAdrianArtene, despre cultură, politică, istorie, copilărie și încercările vieții, dar evocă și amintiri din spatele scenei.

Actorul a făcut declarații în premieră despre candidatura la Președinția României, despre satul natal, pe care nu l-a părăsit niciodată, și locurile în care l-a purtat destinul. Însă, indiferent de greutățile sau încercările vieții, Mircea Diaconu a păstrat în suflet permanent „definiția fericirii”, pe care-a învățat-o de la bunica sa, preoteasă: ”Să fii plăcut lui Dumnezeu, asta e treaba noastră…”.

Podcastul integral poate fi urmărit aici

emi

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fritz, reacție după numirile de la ICR: O colaboratoare a lui Adrian Năstase și un colaborator al lui Călin Georgescu
Digi24
Verdict final în cazul dublei crime din Iași: Studentul marocan a scăpat de pedeapsa inițială. Cum a încercat să își acopere urmele
Cancan.ro
Motivul ULUITOR pentru care Vlad Verdeș și-a ucis tatăl. Ce se află în spatele crimei din Piatra Neamț
Prosport.ro
„Am 2,03 metri înălțime și-mi place să fac dragoste”. Jucătoarea vinde imagini cu ea
Adevarul
SURSE Tensiuni la negocierile pentru Guvern. Ilie Bolojan respinge propunerea de premier a lui Nicușor Dan
Mediafax
Imagini AI cu bătrâni în lacrimi și polițiști care le confiscă fructele, distribuite masiv pe Facebook
Click
Aurelian Temișan, petrecere surpriză pentru Monica Davidescu. 20 de ani de căsnicie sărbătoriți alături de peste 260 de invitați. „O lună de zile am mimat relaxarea”
Digi24
Prima reacție a Kremlinului după ce Ucraina a atacat Sankt Petersburg chiar în timpul Forumului la care trebuie să participe și Putin
Cancan.ro
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Descopera.ro
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Descopera.ro
Începe sezonul țânțarilor. Cum ne ferim?