Prima pagină » Actualitate » Patriarhia: Postul nu înseamnă morocăneală şi mustrare moralizatoare a altora

Patriarhia: Postul nu înseamnă morocăneală şi mustrare moralizatoare a altora

Patriarhia: Postul nu înseamnă morocăneală şi mustrare moralizatoare a altora

Postul Paştelui a început ieri, 15 martie. Reprezentanţii Patriarhiei Române spun că postul nu înseamnă doar abţinere de la anumite alimente, ci şi de la „devorarea celorlalţi prin bârfă”, trebuie să fim atenţia cu cei din jur şi să facem fapte bune, să nu mai fim egoişti, să găsim echilibrul în toate.

„Postul nu înseamnă morocăneală şi mustrare moralizatoare a altora”

Pe calea autentică a postului ne angajăm abia atunci când facem efortul de a ne abţine de la comiterea răului de orice fel în relaţia cu ceilalţi. În perioada când postim încercăm să privilegiem binele concret pe care îl putem face altora, iertând, ajutând, dăruind, mângâind. Postul nu înseamnă morocăneală şi mustrare moralizatoare a altora, inclusiv de la altar, ci sobrietate, reflexivitate şi echilibru în toate. Înseamnă şi lupta cu pofta de vizibilitate, ştergerea sinelui exacerbat, ieşirea din temniţa rece a egoismului şi întâmpinarea caldă a aproapelui nostru, inclusiv a celui împovărat de patimi”, transmite Patriarhia.

Potrivit Patriarhiei Române, postul nu înseamnă doar să ne abţinem de la mâncare, ci să ne abţinem de la a face rău.

„Postim nu doar abţinându-ne de la anumite alimente”

„Postim nu doar abţinându-ne de la anumite alimente, ci şi de la devorarea celorlalţi prin bârfă, de la răstignirea lor cotidiană prin trădări, minciună sau, duminical, prin predici savonarolic moralizatoare. Decisive în perioada postului sunt blândeţea şi faptele bune faţă de ceilalţi, asupra cărora se răsfrânge astfel bunătatea noastră. Singura care ne va salva”, mai spun reprezentanţii Ptriarhiei.

Postind, ne refacemrelaţia personală cu ceilalţi şi nu le mai trecem cu vederea suferinţa de multe feluri, inclusiv pe aceea provocată de patimile pe care ne grăbim uneori să li le incriminăm chiar public, pentru că există, spun cei de la Patriarhia Română, „un post al cuvintelor, al ochilor, al urechilor”.

„Există inclusiv un post al cuvintelor, al ochilor, al urechilor. Există şi un post mediatic, care include dificila încercare de ieşire din adicţia faţă de contemplarea propriei imagini reverberate în spaţiul public şi faţă de tehnologia care ne artificializează viaţa. Postul este şi o formă de luptă spirituală cu diavolul, care nu ratează ocazia de a ne ispiti şi asedia mai intens chiar în perioada în care ne străduim să devenim mai buni, încercând să ne determine capitularea şi să ne împingă pe «calea cea largă» a comodităţilor şi a inerţiilor noastre cotidiene. Postul unit cu rugaciunea este cel mai puternic scut împotriva răului cu multe chipuri prezent în lumea noastră din care discernământul şi bunul-simţ au fost progresiv şi progresist evacuate. Prin post le putem redobândi”, mai spun reprezentanţii Patriarhiei Române.

Postul Paştelui a început în dat de 15 aprilie şi durează până de Paşti, în 2 mai.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe