Prima pagină » Actualitate » Străzile inundate ale Capitalei au devenit loc de joacă. Un grup de tineri a ieșit la plimbare cu o piscină gonflabilă. Imaginile s-au viralizat imediat

Străzile inundate ale Capitalei au devenit loc de joacă. Un grup de tineri a ieșit la plimbare cu o piscină gonflabilă. Imaginile s-au viralizat imediat

Furtuna violentă care a lovit Bucureștiul în noaptea de marți spre miercuri a inundat mai multe străzi și pasaje din Capitală, a afectat transportul public, iar autoritățile au primit mii de solicitări din partea oamenilor. În tot acest haos, însă, câțiva tineri au găsit prilej de distracție. Aceștia au ieșit la plimbare cu o saltea gonflabilă pe o stradă inundată din oraș.

Un videoclip distribuit pe pagina de Facebook „Bucuresti” a devenit viral. Imaginile au surprins un grup de tineri care au găsit o metodă inedită de distracție. Aceștia au transformat șoseaua inundată într-un „centru de agrement improvizat”.

Cantitățile mari de apă căzute într-un interval scurt au pus presiune pe sistemul de canalizare, iar traficul a fost afectat în mai multe puncte din Capitală. Totuși, imaginile surprinse după vijelie, pe Calea Văcărești din cartierul Berceni, îi arată pe cei trei tineri care traversează apa cu ajutorul unei saltele gonflabile, spre amuzamentul internauților.

Furtuna a făcut prăpăd în Capitală

Bucureștiul a fost lovit de o furtună puternică după o zi de caniculă extremă, cu temperaturi de aproape 40 de grade. Rafalele de vânt, ploile torențiale și grindina au doborât copaci, au provocat inundații și pagube materiale în diverse zone ale orașului. Bilanțul este însă, unul dramatic: un bărbat din Ilfov și-a pierdut viața după ce un copac s-a prăbușit peste mașina în care se afla, sute de autoturisme au fost avariate și peste o mie de persoane au cerut ajutor la 112.

Haos la Metrou. Mai multe stații au fost inundate

Metrorex a transmis că miercuri dimineaţă, 1 iulie, staţia de metrou Piața Victoriei 2 este temporar închisă din cauza inundațiilor. Furtuna care a lovit Bucureștiul în noaptea de marți spre miercuri a provocat infiltraţii puternice în subteran.

Stația Victoriei de pe Magistrala 1 de metrou a fost inundată și este inchisă circulației. Călătorii care vin din sudul Bucureștiului spre centru sunt sfătuiți să schimbe magistrala la Piața Unirii.

De asemenea, în timpul nopții, pasajul de la Universitate și stația de metrou au fost inundate.

Pompierii au înotat pe Bulevardul Poligrafiei

În timpul unei misiuni din București, pompieri au fost nevoiți să înoate.

„O situație deosebită a fost înregistrată în Sectorul 1, unde câteva autoturisme au fost complet acoperite de apa acumulată în pasajul rutier Poligrafiei. Pompierii au înotat pentru a verifica interiorul acestor autoturisme, în căutarea unor posibile persoane surprinse”, au explicat reprezentanții ISU.

Vijeliile au făcut ravagii și în alte zone ale țării. Pentru informarea populației, au fost emise 58 mesaje prin sistemul RO-ALERT. Au fost avertizate persoane din 28 județe.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România dă lovitura la Locarno! „Nu e locul tău aici” câștigă Leopardul de Aur
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Vacanța de vară se mută în toamnă. Cât costă un concediu în septembrie
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Avertisment pentru proprietarii de câini: apa aparent liniștită poate ascunde pericole mortale