Prima pagină » Actualitate » Studenții din Iași au creat o inimă artificială pentru nou-născuți, care poate fi controlată cu o aplicație mobilă

Studenții din Iași au creat o inimă artificială pentru nou-născuți, care poate fi controlată cu o aplicație mobilă

Studenții din Iași au creat o inimă artificială pentru nou-născuți, care poate fi controlată cu o aplicație mobilă
Inima artificiala, creata de studentii de la Iasi, sursa foto: Envato

Un grup de studenți de la Universitatea de Medicină și Farmacie „Gr.T.Popa” din Iaşi a creat o inimă artificială pentru nou-născuți și copii. Ea poate fi controlată printr-o aplicație mobilă.

Acest grup de studenți va reprezenta Româmia în finala competiției Mondiale HeartHackathon 2024 din Japonia. Doar trei studenți din cei 38 care formează echipa UMF Iaşi MAVIS Artificial Heart, majoritatea fiind din cadrul Facultăţii de Bioinginerie Medicală, vor merge în finala din Japonia, programată pe 12 noiembrie.

Astfel, studenții de la Centrul de Inovare și Transfer Tehnologic MAVIS vor concura alături de alte nouă echipe de elită din SUA, Marea Britanie, Australia, Noua Zeelandă, Egipt, Thailanda și Suedia.

„Este o nouă competiţie la care ne face plăcere să participăm. O echipă a UMF va participa cu o inimă artificială care să ajute la dezvoltarea unui proiect de inimă artificială. Colegii mei au muncit mult în ultimul an, zi lumină, în plus faţă de orele de la facultate. Suntem bucuroşi să îi putem susţine. De asemenea, suntem conştienţi că este o competiţie foarte dificilă pentru că vin studenţi de la universităţi de renume din toată lumea”, a declarat coordonatorul Centrului de Inovare şi Transfer Tehnologic MAVIS, prof. univ. dr. Ionuţ. Nistor, potrivit stirileprotv.ro.

Echipa de studenți MAVIS s-a remarcat în 2023 prin câștigarea premiului The most advanced design”, iar anul acesta vor concura cu un alt proiect, și anume, o inimă artificială miniaturizată destinată pacienților pediatrici și controlată printr-o aplicație mobilă.

„Probabil este cea mai mică inimă artificială din lume. Din ce ştim, din literatura de specialitate, este cea mai mică artificială dezvoltată până acum. Dar o să vedem în Japonia cu ce proiecte vin şi celelalte echipe. Această inimă artificială a fost proiectată pentru un debit necesar unui nou născut, dar poate să crească această capacitate.

O altă inovaţie pe care o aducem este eliminare a două din cele trei componente externe. Avem doar o singură componentă, o baterie smart, wireless, care transmite energia fără fir. Controlul asupra dispozitivului este realizat dintr-o aplicaţie de pe telefonul mobil, pacientul poate vizualiza toţi parametrii, care este nivelul de încărcare al bateriilor, dar şi viteza pompei şi debitul cardiac. De asemenea, este şi un buton de urgenţă. Desigur, urmează să dezvoltăm şi o interfaţă pentru medic pentru a avea doar el acces la setările iniţiale”, a explicat Alexandru Pleşoianu, coordonatorul echipei MAVIS.

Ce spun medicii cardiologi

De asemenea, medicii cardiologi susțin că dispozitivele de asistare ventriculară, fie că este vorba de dispositive de scurtă durată, fie o inimă artificială, sunt elemente foarte importante, care pot să salveze vieți.

„Majoritatea bolilor cardiovasculare au în final insuficienţa cardiacă, o boală foarte severă, cu o evoluţie care este de cele mai multe ori fatală, la care calitatea vieţii este foarte, foarte scăzută. În momentul actual în România dispozitivele de asistare ventriculară sunt în număr foarte mic, sunt foarte puţine centre medicale care au experienţa şi expertiza necesară. Aceste dispozitive sunt foarte scumpe şi indisponibile pentru un pacient cardiac obişnuit”, a declarat dr Carmen Pleşoianu, medic primar cardiolog în cadrul Institutului de Boli Cardiovasculare Iaşi, potrivit sursei citate.

CITEȘTE ȘI:

Medicul cardiolog Stanislav Rurac: „Când gândești cu inima, las-o așa. Nu implica mintea”

Dr. Stanislav Rurac, despre semnele unui infarct: „Se moare de inimă rea, dar se poate muri și de inimă bună”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tanczos Barna, critic la adresa CCR: Amânarea deciziei pe pensiile magistraților riscă să coste România sute de milioane de euro
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Primele imagini de la priveghiul lui Sorin și a Dianei Iacob 😢 Obiectul pe care l-a pus familia în sicriul cu trupul neînsuflețit al fetiței lor
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
A fost stabilită data procesului intentat de Trump împotriva BBC
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Dată afară de PRO TV, angajată acum de Cătălin Măruță: 'Discretă, dar esențială.' Andra a strâns-o imediat în brațe!
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce aduc suplimentele în alimentația zilnică și cum le alegem informat (P)