Prima pagină » Coronavirus » Anunț de ultimă oră! Cum vor fi vaccinați românii / Medicul Valeriu Gheorghiță oferă noi explicații

Anunț de ultimă oră! Cum vor fi vaccinați românii / Medicul Valeriu Gheorghiță oferă noi explicații

Anunț de ultimă oră! Cum vor fi vaccinați românii / Medicul Valeriu Gheorghiță oferă noi explicații
Anunț de ultimă oră! Cum vor fi vaccinați românii / Medicul Valeriu Gheorghiță oferă noi explicații

Dr. Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID, a anunțat că nu vor exista liste de așteptare pentru vaccinarea populației, pentru că se va desfășura pe baza unei programări prealabile, online.

Gheorghiță a mai spus că primii vaccinați, cadrele medicale și angajații din instituțiile publice-cheie, vor fi programați de angajatori pentru imunizare.

Populația se va vaccina pe propria răspundere

Pentru vaccinarea anti-COVID, cadrele medicale și salariații din instituțiile cheie vor fi programați de angajator, transmite realitatea.net.

Cei cu boli cronice vor fi programați de medicii de familie, iar cei fără medic de familie și populația se va înscrie la imunizare pe propria răspundere.

„Ne dorim să fie un sistem accesibil tuturor încât să nu se îngrădească, să nu vină cineva cu vreo adeverință să dovedească că lucrează într-un anumit domeniu. Din acest punct de vedere, practic, individual, se vor înscrie populația generală și persoanele care nu au medic de familie, dar care vor semna pe propria răspundere că au, într-adevăr, anumite boli cronice, care le prioritizează pentru acea etapă”, a explicat, luni, Valeriu Gheorghiță la EuropaFM.

Cum va ajunge în țară vaccinul Pfizer

Gheorghiță a mai anunțat că vaccinul PFIZER nu va ajunge pe cale aeriană cum se anunțase anterior, ci terestră.

„Este foarte probabil ca vaccinul de la BionTech Pfizer să ajungă terestru, nu avem încă o confirmare a distribuției pe linia aeriană, probabil că celelalte tipuri de vaccinuri vor ajunge, într-adevăr, pe cale aeriană. Va fi o comisie de recepție, prin care aceste vaccinuri intră în țară, va exista un convoi asigurat pe de-o parte de distribuitor, de producătorul vaccinului, pe de altă parte, autoritățile române, foarte probabil Ministerul Apărării Naționale va insoți acest transport direct către centrele regionale”, a anunțat Valeriu Gheorghiță.

Recomandarea video

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Prima imagine cu incendiul din Elveția: Cum a luat foc tavanul clubului din stațiunea Crans-Montana. Ce s-a întâmplat la scurt timp după ce tânăra s-a urcat pe un petrecăreț
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Dan Petrescu, surprins singur București, soția Adriana petrece în Dubai! Cu cine a fost văzută
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este penitenţa?