Prima pagină » Coronavirus » „Dacă te știi cu hipertensiune sau diabet, du-te măi și vaccinează-te. COVID-19 omoară”. Mesajul devenit viral al medicului Gabriel Diaconu

„Dacă te știi cu hipertensiune sau diabet, du-te măi și vaccinează-te. COVID-19 omoară”. Mesajul devenit viral al medicului Gabriel Diaconu

„Dacă te știi cu hipertensiune sau diabet, du-te măi și vaccinează-te. COVID-19 omoară”. Mesajul devenit viral al medicului Gabriel Diaconu

Medicul psihiatru Gabriel Diaconu spune, într-o postare pe Facebook, că frica de tromboze îi ţine pe mulţi români departe de vaccinul anti-COVID şi arată care sunt principalele afecțiuni medicale pe care le aveau cei care au murit infectați cu virusul.

„E timpul să lămurim, o dată pentru totdeauna, o chestiune. Asta pentru că oamenilor le frică, spaimă, îi terorizează (la limită) ideea de a se vaccina anti-COVID. De ce le este lor frică? De tromboze”, scrie Gabriel Diaconu.

Medicul susţine că în a doua fază a bolii COVID, dintr-o infecție respiratorie, devine o boală a sângelui, lucru care poate duce la deces.

În situații particulare, excepționale sau/ și severe, această cascadă de formare a trombilor, sau coagulare, poate începe fără o leziune endotelială. «Îi spunem coagulare INTRA-vasculară», cu sau fără diseminare (împrăștiere). Cum e cazul în COVID-19, unde aberația inflamatorie cauzată de virus strică echilibrul dinamic al sângelui în a doua fază de boală, când de fapt COVID, dintr-o infecție respiratorie, devine o boală a sângelui, și apoi mori din două una: ori de pneumonie, ori de tromboză diseminată.

Medicul Gabriel Diaconu

„Vaccinurile nu dau tromboze”

În continuare, acesta a explicat faptul că vaccinurile anti-COVID nu dau trombeze, așa cum s-a vehiculat în spațiul public.

„Repet: vaccinurile anti-COVID NU dau tromboze. Toate cazurile de tromboză observate după vaccinarea cu două vaccinuri (Astra Zeneca respectiv Johnson&Johnson) au avut loc la persoane care aveau o formă rară de tulburare a coagulării, deci o PREDISPOZIȚIE (vulnerabilitate) anterioară foarte rară, anume o mutație a factorului 4 de coagulare extrem de rară. Dintre aceștia, majoritatea avuseră și ANTERIOR fenomene trombotice. Cazurile raportate au avut o frecvență de apariție de un caz la un milion de doze”, adaugă Gabriel Diaconu.

„COVID-19 omoară. Vaccinul nu”

Medicul Diaconu i-a îndemnat pe cei cu afecțiuni medicale să se vaccine împotriva COVID-19 și le transmite colegilor săi medici să le recomande pacienților vaccinarea.

„Măi om bun: dacă te știi cu varice ale membrelor, sau cu insuficiență venoasă, sau cu hipertensiune sau diabet, du-te măi și vaccinează-te. COVID-19 omoară. Vaccinul nu. Fă-ți acest pustiu de bine. Iar tu, dacă ești hematolog sau oncolog sau dermatolog, judecă medical până la capăt vremurile acestea pe care le trăim, și întoarce-te la judecata medicală de fond, nu bazaconiile care circulă pe buzele tuturor impostorilor. Riști să-ți moară pacientul de COVID, cum deja s-a întâmplat atât de mult”, spune Gabriel Diaconu.


Citește și:

INTERVIU | Singurul specialist în medicină de dezastru, despre criza din valul 4: „Trebuie luate măsuri drastice, de un om care nu este compromis. Medicina de dezastru este de dictatură, nu de democrație”

Medic ATI la Institutul „Matei Balș” din Capitală: Din 17 august, reanimarea e plină de bolnavi cu COVID-19 în stare critică. Ne pregătim de triplarea capacității

Medicină de dezastru la Spitalul „Sf. Spiridon” din Iași: Bolnavii nu au voie să iasă din ambulanțe, își fac nevoile în saci de plastic

Scene dramatice la UPU. Dr. Carmen Cimpoeșu: „O fărâmă din imaginea COVID”

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe