Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Diaconescu: „Am plătit decolarea cu banii pe care-i păstra MAMA între lucrurile pentru înmormântare”

Dan Diaconescu: „Am plătit decolarea cu banii pe care-i păstra MAMA între lucrurile pentru înmormântare”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Dan Diaconescu a abordat, într-o notă ironică, costurile și experiențele din industria aviatică românească, povestind peripețiile sale în zborurile comerciale. Acesta a mărturisit că frica de avion încă îl bântuie, dar a găsit soluții ingenioase pentru a face față. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Dan Diaconescu a subliniat, cu umor, că decolarea este, în mod surprinzător, mai costisitoare decât aterizarea. El a sugerat că taxele mai mari pentru plecare ar putea fi stabilite pentru a asigura plata în avans, în cazul unor evenimente neprevăzute.

„Pentru decolare, m-am dus la mama și am luat din banii pe care îi păstra pentru înmormântare. Decolarea e mai scumpă decât aterizarea. Eu așa cred: poate se gândesc că nu mai apuci următoarea aterizare, că poate mori în aer”, a spus Diaconescu.

Costurile neobișnuite ale decolării

Într-un moment plin de umor, Diaconescu a povestit cum a întrebat o angajată de la casierie de ce decolarea costă mai mult decât aterizarea, încercând să găsească o explicație logică pentru diferența tarifară.

„Am întrebat-o pe doamna de la casierie: „Nu vă supărați, dar de ce costă decolarea mai mult? Aterizarea a fost 21 de milioane de lei vechi, iar decolarea, 24! Ce s-a întâmplat, e pista mai uzată la plecare? Ori pilotul a frânat prea tare și ne-au taxat?” Și ea îmi zice: „Nu, domnule Dan, așa e, decolarea e mai scumpă!”. Eu m-am gândit că poate chiar ne iau bani pentru frâne sau pentru uzura asfaltului, că altfel nu-mi explicam!”, a povestit Dan Diaconescu.

Frica de avion, un obstacol greu de depășit

Diaconescu a recunoscut că frica de avion l-a afectat mereu și că zborurile reprezintă pentru el o adevărată provocare. În stilul său caracteristic, el a descris cum își canalizează teama și cum se manifestă fizic această frică.

„Mi-e frică de avion, vă spun sincer. Dacă verificați scaunele din avioanele cu care am zburat, o să le găsiți jumulite, acolo unde îmi înfig unghiile. E o chestie psihologică: stau și mă rog să nu se întâmple nimic, dar teama rămâne acolo”, a declarat acesta.

Soluția lui Diaconescu: somnul forțat înainte de zbor

Pentru a face față mai ușor zborurilor lungi, Dan Diaconescu a găsit o metodă ingenioasă: evită să doarmă înainte de o cursă importantă, astfel încât să fie epuizat și să adoarmă rapid în avion.

„Am o tehnică pe care o aplic: înainte să zbor, nu dorm deloc. Intenționat. Am făcut așa pe un zbor București-New York. Era pe vremea când aveam zbor direct. Nu am dormit deloc înainte, iar când m-am urcat în avion, eram atât de obosit încât am adormit imediat. M-a trezit stewardesa și îmi spune: „Domnul Dan, am ajuns!”, a amintit Diaconescu.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp