Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Diaconescu: „Meciul dintre FCSB și Man. United se va rejuca. Așa a hotărât CCR-ul”

Dan Diaconescu: „Meciul dintre FCSB și Man. United se va rejuca. Așa a hotărât CCR-ul”

Dan Diaconescu: „Meciul dintre FCSB și Man. United se va rejuca. Așa a hotărât CCR-ul”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, jurnalistul Dan Diaconescu a adus în discuție, în stilul său caracteristic, o paralelă ironică între alegerile prezidențiale din România și un meci de fotbal.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Acesta a făcut o aluzie directă la decizia Curții Constituționale de a rejudeca turul al doilea al alegerilor. A folosit drept metaforă meciul dintre FCSB și Manchester United.

„Se va rejuca meciul. CCR a hotărât.”, a declarat invitatul.

O „exclusivitate” în stil Dan Diaconescu

În debutul intervenției sale, Dan Diaconescu a anunțat că are o exclusivitate. Acesta a făcut referire la meciul de săptămâna trecută dintre FCSB și Manchester United. Invitatul a sugerat că evenimentele politice din România au ajuns să semene cu regulile unui meci de fotbal care poate fi rejucat după decizia unei instanțe.

„Dar știi ceva? Am venit ca să dau totuși o exclusivitate. Am ieșit din casă, deși sunt foarte răcit. Vreau să spun, nu știu dacă ai văzut meciul FCSB – MANCHESTER.”, a aduăgat Diaconescu.

La această afirmație, Marius Tucă a confirmat că își amintește de meci, spunând că echipa engleză a câștigat cu 2-0, după o primă repriză fără goluri.

„Turul 2 se rejoacă” – o aluzie directă la alegeri

Continuându-și analogia, Dan Diaconescu a anunțat, într-un mod ironic, că meciul se va rejuca. Condiția va fi una specifică: se va relua exact din momentul pauzei, de la 0-0. Astfel, jurnalistul a evidențiat modul în care deciziile CCR pot influența un proces electoral, schimbând regulile jocului după desfășurarea unui eveniment important.

„Ne-a bătut cu 2-0 englezii, era 0-0 la pauză. Află că meciul se va rejuca, CCR a hotărât. Dar nu se va rejuca oricum, se joacă de la pauză, de la minutul 45. De la 0-0.”, a transmis jurnalistul.

„Englezii nu știu cum e la noi în țară”

În continuarea glumei sale, Dan Diaconescu a subliniat faptul că englezii ar putea fi surprinși de astfel de decizii, nefiind obișnuiți cu astfel de practici. Totodată, a evidențiat rolul CCR în sistemul politic românesc. Jurnalistul a sugerat că această instituție are o influență semnificativă asupra procesului electoral. Diaconescu a pus în lumină realitatea politică românească. Acesta a făcut aluzie la posibilitatea ca regulile să fie schimbate în timpul jocului, în funcție de anumite decizii venite „de sus”.

„Englezii cică se supără, dar ei nu știu cum e la noi în țară. De asta spun, e bun CCR-ul, e bine să-l ai în casă, dar să-l folosești cum trebuie, când trebuie, nu așa.”, a concluzionat invitatul.

Recomandarea video

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Sony suspendă vânzările de carduri de memorie din cauza crizei de semiconductori