Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Chișinăul este altceva decât Republica Moldova. Este mai PRO -EUROPEAN decât Media Rep. Moldova”

Dan Dungaciu: „Chișinăul este altceva decât Republica Moldova. Este mai PRO -EUROPEAN decât Media Rep. Moldova”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. sociologul și geopoliticianul Dan Dungaciu a analizat situația politică din Republica Moldova și implicațiile pentru România, pe fondul confruntării geopolitice dintre Europa și Federația Rusă. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Dan Dungaciu a subliniat că nu persoana ministrului de externe este problema, ci modul în care statul român funcționează și ia decizii strategice privind Republica Moldova.

„În consecințe, tipul de comunicare, nu-l mai comentez, că l-am tot discutat. Statul are o problemă, că a numit un asemenea ministru de externe. Nu doamna ministru de externe e problema că restul statului funcționează bine. E o problemă de funcționare a statului” , spune Dungaciu.

„Din perspectiva lui Dungaciu, confruntarea europeană cu Federația Rusă are o miză majoră la Chișinău, iar Republica Moldova nu poate fi lăsată să intre electoral în sfera de influență a Rusiei. Este foarte clar, din punctul meu de vedere, că confruntarea europeană cu Federația Rusă, care se întâmplă, sigur, în Ucraina, în special, Europa nu poate să piardă la Chișinău” , afirmă analistul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani