Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Într-o DEMOCRAȚIE conduce omul politic votat”

Dan Dungaciu: „Într-o DEMOCRAȚIE conduce omul politic votat”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. sociologul și geopoliticianul Dan Dungaciu a exprimat o critică asupra modului în care România gestionează parteneriatul strategic cu Statele Unite. Urmăriți aici, integral emisiunea Marius Tucă Show.

Dan Dungaciu a subliniat că, deși România a avut până acum o poziție clară de loialitate față de America, această atitudine pare să se schimbe brusc și fără o justificare clară. El a explicat că, în trecut, România nu a schimbat tabăra, chiar și în situații dificile, cum ar fi în al Doilea Război Mondial, când schimbarea taberei a adus consecințe grave pentru reputația și poziția țării în Europa.

„Vedeți, până acum a fost discuția parteneriatul strategic cu America,  indiferent de ce fac americanii, că mai greșesc, că mai forțează, etc. Noi nu schimbăm tabăra. Noi nu schimbăm tabăra pentru că avem și o reputație, ziceau unii din sistem, în Războiul II Mondial, când am schimbat tabăra, nemții nu ne-au iertat niciodată pentru asta și am avut mari probleme la nivel european și recunoaștere, etc. Deci noi, cu americanii, nu schimbăm tabăra. Nu schimbăm tabăra, indiferent ce s-a întâmplat. Brusc, nici n-a cântat cocoșul de trei ori și noi se pare că am schimbat tabăra” , spune Dan Dungaciu.

Analistul a mai subliniat că, într-o democrație, deciziile strategice trebuie să fie conduse de politicienii aleși, pe baza unei viziuni clare, iar instituțiile de forță și experții trebuie să asigure implementarea acestei direcții, nu să o dicteze.

„Adică ne-am amestecat, am făcut din chestiunea de securitate natională o problemă de politică de partid (…) Nu o dă un grup, nici experții, cei mai deștepți oameni din lume să ne înțelegem, nici Serviciile de Informații, nici armata, nimic, că nu ele conduc statul în democrație. În democrație conduce omul politic votat” , afirmă Dan Dungaciu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții