Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „Statul român este într-o MEDIOCRITATE profundă, știe să facă doar lucruri rele”

Dan Dungaciu: „Statul român este într-o MEDIOCRITATE profundă, știe să facă doar lucruri rele”

Dan Dungaciu: „Statul român este într-o mediocritate profundă, știe să facă doar lucruri rele”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, invitatul, analistul politic Dan Dungaciu, a discutat despre noua conducere a României, referindu-se la incapacitatea statului român de a se reforma. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Dan Dungaciu caracterizează statul român prin mediocritate și lipsă de inovație. Acesta susține că România nu se poate reforma atâta timp cât se aplică aceleași măsuri învechite care au fost folosite și în ultimii 30 de ani.

„Toată această mediocritate de stat, din păcate, statul român este într-o mediocritate atât de profundă, până în prese, numai lucruri, ele știe să facă. Adică numai sancțiuni, opreliști, acolo e bun. Dar în termeni constructivi, nici n-are de unde să apară. Pentru că de oriunde ai apuca, oricât de, hai să zic așa, zonă de expertiză sau ce interese ai avea profesionale, tot la asta ajungi și dacă te uiți la mărunțișul ăsta, discuția asta despre biserica românilor de acolo. E aceeași mentalitate, așa gândim în toate. Gândim că așa cum am unit acum 10 ani, 20 de ani, 30 de ani. Pentru că clasa asta politică, dacă nu are o zguduire, ea nu se va schimba în niciun fel. Deci, problema nu este ce măsuri tehnice ia acest guvern. Problema este mintea care produce aceste măsuri tehnice.”

Dan Dungaciu: „România va fi exact la fel ca în alte cicluri electorale”

Analistul politic afirmă că singura metodă prin care sistemul din România ar putea fi schimbat ar fi o curățenie totală, spune el, în care tot ce nu este bun să fie înlăturat. Cu toate acestea, Dungaciu nu este convins că o astfel de reformă va avea loc, susținând că, după promisiuni de schimbare, România va reveni în același punct în care s-a aflat și în anii trecuți.

„Statul român este într-o criză profundă. Statul român trebuie zguduit, statul român trebuie, ca să zic așa, ca un copac din ăla pe care trebuie să-l scuturi să cadă. Crengile alea, ce rămâne, rămâne. Asta e. Ce rămâne e sănătos și ce nu, trebuie înlocuit. Asta e statul român. Exact ca America. Cum au făcut și polonezii într-o oarecare măsură. Deci șansa să aduci un pic de sânge tânăr, de gândire proaspătă în sistem, în România, a fost blocată, ba, că i-au pus și pe toți patru acolo, ca să fie, cum să spun, totul închis, cu cheie. Deci evident că n-avea cum să n-am, n-avea ce să facă. Evident că n-aveau. Au găsit un, hai să zic așa, un personaj pe care l-au desenat în toate formele, salvatorul salvatorilor. România va fi exact la fel ca în alte cicluri electorale.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Întoarcerea regelui petrolului african după 17 ani de la căderea lui Gaddafi a sfârșit printr-un mare eșec
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Meko și Dorian Popa l-ar fi tocmit pe 'Măcelarul lui Bebino' să-l aranjeze pe Alex Bodi. Au pus preț pe capul musculosului
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
ANALIZĂ Când devine recesiunea tehnică o recesiune reală și ce înseamnă scăderea PIB pentru economie și populație
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu! A dispărut din lumina reflectoarelor. Face furori la 45 de ani
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Cum arată ultima suflare a unei stele aflate pe moarte?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Tehnica secretă prin care dacii fabricau arme mai bune decât ale romanilor