Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » H.D. Hartmann: „Avem două ROMÂNII în acest moment – București și Cluj”

H.D. Hartmann: „Avem două ROMÂNII în acest moment – București și Cluj”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, analistul politic și profilerul H.D. Hartmann, a declarat că România se prezintă în două fațete distincte, Bucureștiul reprezentând o propagandă modernă și idealizată, în timp ce Clujul reflectă impactul capitalismului străin, cu prețuri exorbitante la locuințe. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Hartmann a vorbit despre dualitatea României, comparând Bucureștiul și Clujul. În opinia sa, Clujul reprezintă o Românie în care capitalismul străin a avut un impact major, evidențiind prețurile exorbitante ale locuințelor și sărăcia crescută din oraș. Hartman a criticat primarul Clujului pentru că promovează o imagine falsă a prosperității, în timp ce realitatea socială rămâne neschimbată. El a avertizat că, dacă tendințele actuale continuă, tinerii nu vor mai putea achiziționa locuințe, iar veniturile lor vor fi consumate de chirii exorbitante.

„Avem două Românii astăzi care le putem compara, că tot această dualitate istorică e foarte interesantă. Avem București-ul și Clujul. Clujul este orașul în care care ne arată cum va arăta România ocupată definitiv de către capitalismul străin, unde 50m² cu 100-200.000 euro, unde un primar jumate de buletin ne spune că este bine să trăim în cel mai scump oraș din estul Europei. Este chiar foarte bine că sărăcia e mare într-un oraș scump, sărăcia este enormă. Nimeni încă nu a făcut studiul sociologic. Să ne spună cât de săraci sunt clujenii.  Deci avem această această Românie, o vedem în Cluj. Bolojan a fost mult, mult mai inteligent, a reușit să scape de această minciună a  scumpetei care înseamnă bogăție. A reușit să nu-i facă pe români mai săraci cum a făcut Boc și cu dezvoltarea lui capitalistă. Aia e România care ne așteaptă dacă lăsăm forțele distrugătoare capitaliste să ne invadeze, o România unde tinerii nu-și mai pot cumpăra case, ceea ce câștigă din salariu trebuie să se ducă pe chiriile îmbogățiților lui Băsescu.”, a afirmat Hartmann.

A doua Românie

Hartmann a declarat că Bucureștiul ilustrează o altă față a României, una influențată de o propagandă care promovează ideologii moderne. El a criticat figura celor care susțin aceste idei, afirmând că visurile lor sunt nerealiste și nu reflectă dorințele cetățenilor obișnuiți. Hartman a concluzionat că, deși aceste viziuni pot părea atrăgătoare pentru unii, ele nu vor avea puterea de a schimba realitatea românească, subliniind că adevărata putere nu va fi deținută de cei care promovează astfel de ideologii.

„Ai a doua Românie, România Bucureștiului, în care ai tot felul de pietoniști, tricicliști, trâmbițași ai democrației transgender care ne spun că ei visează cai verzi pe pereți, studenți străini, parcuri, cartierul justiției, cartierul ministerelor, cartierul nu știu care. Asta este România propagandei transgender de la Bruxelles. Așa va arăta România dacă acești doi indivizi vor avea vreo putere. Dar ei nu vor avea niciun fel de putere să facă așa ceva.”, a concluzionat Hartmann.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare