Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „America, prin Trump, a RENUNȚAT deja la energia verde”

Ion Cristoiu: „America, prin Trump, a RENUNȚAT deja la energia verde”

Ion Cristoiu: „America, prin Trump, a RENUNȚAT deja la energia verde”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, scriitorul și publicistul Ion Cristoiu a discutat despre politica globală sub conducerea lui Trump, contribuțiile NATO și economia României. El a analizat deciziile privind energia verde, industria cărbunelui și presiunile financiare impuse statelor membre NATO, atrăgând atenția asupra împrumuturilor zilnice realizate de România. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

În cadrul emisiunii, Ion Cristoiu a abordat schimbările strategice din politica energetică a Statelor Unite. Sub conducerea lui Donald Trump, America a luat măsuri importante care au afectat energia verde. Renunțarea la această direcție a fost însoțită de o reevaluare a priorităților economice. El a punctat contrastul dintre dezvoltarea energiei eoliene și deschiderea minelor de cărbune. Acesta a sugerat că viitorul energiei este o alegere strategică de importanță globală.

„Domnule, cel mai bun exemplu, o mare problemă, o opțiune este așa, America, prin TRUMP deja a renunțat la energia verde, deci la o întreagă industrie. Continuăm cu eolienele? Dezvoltăm asta sau deschidem minele de cărbune?”, întreabă acesta.

Ion Cristoiu: „5% din PIB pentru NATO”

În edițiile trecute, Ion Cristoiu spunea despre Donald Trump că are o putere electorală imensă și a câștigat pentru lucrurile radicale. Acesta a mai adus în discuție și mesajul transmis în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos. El a evidențiat teza conform căreia statele membre NATO trebuie să aloce 5% din PIB pentru apărare. Această cerință reprezintă o provocare financiară majoră pentru țările mai mici, în special pentru economii fragile. Decizia americanilor de a solicita o contribuție mai mare din partea statelor europene vine pe fondul cheltuielilor considerabile efectuate anterior de Statele Unite.

„Înainte de toate, este teza reiterată în mesajul de la Davos, foarte bună, care spune așa textual: să facă ăia din NATO 5% din PIB. Noi americanii am ținut până acum trupe, v-am apărat.”, povestește el.

Economia României sub presiunea împrumuturilor

Într-un context economic dificil, Cristoiu a remarcat situația financiară complicată a României. El a atras atenția asupra nivelului ridicat al împrumuturilor publice, evidențiind faptul că țara noastră se împrumută zilnic pentru a acoperi dobânzile. Această realitate economică reprezintă o provocare semnificativă pentru viitorul României și pentru stabilitatea sa financiară.

„5 la sută? Marius Tucă, ne împrumutăm în fiecare zi un miliard de lei pentru dobânzi…”, concluzionează acesta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?